Policia izraelite sulmon besimtarët palestinezë brenda xhamisë Al-Aqsa

  Dhjetëra adhurues palestinezë janë plagosur në përleshjet me policinë izraelite në Xhaminë Al-Aqsa në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit Lindor të okupuar, ndërsa tensionet disa-javore midis Izraelit dhe Palestinezëve mbi Jeruzalemin u rritën përsëri.

  Më parë gjatë ditës së djeshme, dhjetëra mijëra adhurues palestinezë u mblodhën në xhami të premten e fundit të Ramazanit dhe shumë qëndruan për të protestuar në mbështetje të Palestinezëve që përballen me dëbimin nga shtëpitë e tyre në tokën e okupuar nga Izraeli të pretenduar nga kolonët hebrenj, raporton aljazeera.

  Gjatë javës së kaluar, banorët e Sheikh Jarrah, si dhe aktivistë palestinezë dhe të solidaritetit ndërkombëtar, kanë marrë pjesë në vigjilencat e natës për të mbështetur familjet palestineze nën kërcënimin e zhvendosjes së detyruar.

  Adhuruesit palestinezë ndanë video nga brenda xhamisë Al-Aqsa që tregon forcat e policisë izraelite që qëllonin mbi ata.

  Adhuruesit ikën ndërsa tymi mbushte Xhaminë, e njohur për myslimanët edhe si Shenjtërorja Fisnike gjersa dhjetëra palestinezë janë arrestuar.

  Lajmi Paraprak

  Raketa kineze nuk e rrezikon sigurinë globale, parashihet të bie në Oqeanin Paqësor

  Lajmi i rradhës

  Fushata e vaksinimit dhe fshehja e të vdekurve në Serbi

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë