Akullnaja më e madhe në botë është shkëputur nga Antarktida

  Një akullnajë gjigante, katër herë më e madhe se Nju Jorku, u shkëput nga Antarktida dhe tani po noton në Detin Weddell.

  Kështu është bërë akullnaja më e madhe në botë që do të notojë nëpër det të hapur, njoftoi Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA).

  Akullnaja, të cilën shkencëtarët e quajnë A-76, u fotografua kohët e fundit nga sateliti Copernicus Sentinel-1 i ESA.

  Hapësira e saj është 4.320 kilometra katrorë, është e gjatë 175 kilometra dhe e gjerë 25 kilometra.

  Për krahasim, zona e New York City është 1,213 kilometra katrorë, dhe ishulli spanjoll i Majorka ka një sipërfaqe prej 3,640 kilometra katrorë.

  ESA tha që ajsbergu u pikas për herë të parë nga Keith Makinson, një oqeanograf polar javën e kaluar dhe kjo është konfirmuar nga Qendra Kombëtare e Akullit e SHBA-së duke përdorur imazhet Copernicus Sentinel-1 të ESA.

  Pjesa e madhe e akullit tani njihet zyrtarisht si A-76. Emri mund të tingëllojë pak i mërzitshëm për ajsbergun më të madh në botë, por bazohet në shkencë. 

  Lajmi Paraprak

  Shefqet Krasniqi ngre padi për shpifje ndaj dy mediume të Kosovës

  Lajmi i rradhës

  Gabimet më qesharake të portierëve në historinë e Premier League (Video)

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë