Elon Musk për shkuarjen në planetin Mars: Mund të mos kthehesh i gjallë

  Mund të mos ketë promovues më të madh të idesë që njerëzimi duhet të shkojë në planetin Mars, se sa Elon Musk.

  Por ky i fundit doli në medie edhe një herë për ta pranuar, megjithëse jo për herë të parë, të vërtetën në lidhje me ëndrrën e tij që “një pjesë e konsiderueshme e njerëzve me gjasë mund të vdesin”, gjatë procesit.

  Musk i bëri këto komente gjatë një interviste me themeluesin e XPrize, Peter Diamandis javën e kaluar, raporton CNN.

  “Është e pakëndshme. Është një udhëtim i gjatë, mund të mos kthehesh i gjallë”, u shpreh ai.

  “Ne nuk do ta detyrojmë askënd të shkojë atje”, shtoi Musk.

  “Do të jetë vetëm me vullnetarë”, deklaroi ai.

  Musk ka folur për ambiciet e tij ndërplanetare për dy dekada: misioni i tij themelues – dhe deri më tani mjaft i suksesshëm – kompania e raketave SpaceX do të krijonte përfundimisht teknologjinë e nevojshme për të transferuar njerëzit nga Toka në Mars dhe anasjelltas.

  Lajmi Paraprak

  Zbulohet planeti i ri “ferr” – temperatura deri në 2,700 gradë Celsius

  Lajmi i rradhës

  Kosova mbyll kualifikimet për ‘Euro 2022’ me humbje nga Suedia

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë