Gjermania po i jep fund telefonisë mobile 3G

  Telefonica Deutschland ka detajuar planet për një mbyllje në shkallë të gjerë të rrjetit të saj 3G duke filluar muajin tjetër, duke e bërë atë operatorin e fundit në Gjermani që ndërpret teknologjinë e trashëguar në favor të 4G dhe 5G.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në nëntor të vitit 2020 kompania tha se kishte në plan të mbyllte rrjetin deri në fund të vitit 2021, një vit përpara orarit të saj fillestar.

  Dhe siç thuhet më tej, ka rreth 16,000 transmetues 3G, të cilët do të mbyllen në faza.

  Megjithëse Telefonica po përmend fundin e dhjetorit si data përfundimtare për 3G, ajo vuri në dukje se 1 korriku do të ishte fillimi i “mbylljes në shkallë të gjerë të rrjetit të plakur”, më shumë se 20 vjet pas nisjes.

  “Kjo teknologji tani po vazhdon me vite, kështu që ne do ta zëvendësojmë atë deri në fund të vitit”, ka thënë drejtori ekzekutiv, Markus Haas. “E ardhmja e rrjeteve dixhitale për biznesin dhe konsumatorët do t’i përkasë vetëm 4G dhe, mbi të gjitha, 5G”.

  Telefonica ka një numër ofertash për azhurnimin e pajisjeve të disponueshme për përdoruesit e teknologjisë që skadon dhe gjithashtu ofron një ndërrim falas të SIM në një version 4G.

  Siç vënë në pah mediat, afati kohor do ta bëjë atë operatorin përfundimtar në Gjermani për të bërë një lëvizje të tillë.

  Rivali i saj Deutsche Telecom është në rrugën e duhur për të mbyllur rrjetin e tij 3G deri në fund të këtij muaji, me Vodafone Germany gjithashtu që synon fundin e dhjetorit. 

  Lajmi Paraprak

  Rreziqet potenciale nga marrja e përditshme e multivitaminave

  Lajmi i rradhës

  ‘Urrejtja ndaj grave më është dukur gjithmonë si një gjë e ulët dhe e trashë’

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë