Nigeria pezulloi Twitterin pasi rrjeti social fshiu një mesazh të presidentit

  Qeveria nigeriane ka thënë se ka pezulluar Twitter në vend për një kohë të pacaktuar pasi një mesazh i presidentit, Mohammad Buhari u fshi dy ditë më parë.

  “Qeveria federale ka pezulluar për një kohë të pacaktuar shërbimin mikroblogjik dhe të rrjeteve sociale Twitter”, njoftoi ministria e informacionit dhe kulturës së Nigerisë.

  Deklarata, e cila u postua në faqen zyrtare të ministrisë në Twitter të premten në mbrëmje, akuzoi kompaninë amerikane për lejimin e përdorimit të platformës së saj “për aktivitete që mund të rrezikojnë ekzistencën e korporatave të Nigerisë”.

  Në një cicërimë të shkruar të martën, udhëheqësi nigerian kërcënoi një përballje me njerëz në juglindje të vendit, duke e akuzuar atë për sulme të përsëritura ndaj infrastrukturës publike në rajon, raporton reuters.

  “Shumë nga ata që po sillen keq sot janë shumë të rinj për të qenë të vetëdijshëm për shkatërrimin dhe humbjen e jetës që ndodhi gjatë luftës civile nigeriane. Ata prej nesh që kaluan 30 muaj në fusha dhe që kaluan luftën do të trajtohen në një gjuhë që ata e kuptojnë”, shkroi Bukhari në një cicërimë tashmë të fshirë, duke iu referuar luftës brutale dy-vjeçare midis Nigerisë dhe Biafras, e cila vlerësoi se një deri në tre milionë njerëz u vranë, kryesisht nga fisi Igbo në pjesën lindore të vendit midis 1967 dhe 1970.

  Cicërima u fshi të mërkurën pasi shumë nigerianë e raportuan atë si ofenduese. Ministri i informacionit, Lai Mohammed kritikoi veprimin e Twitter dhe akuzoi rrjetin social për “standarde të dyfishta”. 

  Lajmi Paraprak

  Çfarë duhet të bëni për të mbajtur ankthin nën kontroll

  Lajmi i rradhës

  “Gjelbërimi i BDI-së” | Xhaferi: Ka vite që kjo parti është duke i kullotur qytetarët me premtime në gjelbërimin e tyre imagjinar

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë