Mungesa e antioksidantëve | Ushqimet e pashëndetshme krijojnë mangësi në organizëm

  Ushqimet jo të shëndetshme që konsumojmë dhe sidomos modifikimi gjenetikisht i shumë produkteve ushqimore kanë bërë që në organizmin tonë të krijohen deficensa të antioksidantëve e organizëm apo atyre substancave që na mbrojnë nga sëmundjet infektive dhe jo vetëm.

  Mjekët këshillojnë kompensimin e tyre me suplemente  për të parandaluar sëmundjet infektive.

  Mjeku infeksionist i QSUT, Edmond Puca shpjegon se  përveç se parandalojnë sëmundjet infektive antioksidantët janë shumë të domosdoshme për pacientët  me probleme kardiake apo ata që trajtohen ndaj kancerit me kimioterpai .

  Por çfarë janë antioksidantët?

   “Antiosidantët u përdorën masivisht nga pacientët prekur me Covid-19 dhe sipas mjekëve ato ndihmonin për trajtimin e e kësaj sëmundje shoqëruar dhe me medikamnte të tjera”, tha Puca. /tch/

  Lajmi Paraprak

  Hill: Kosova dhe Ukraina janë dy situata të ndryshme

  Lajmi i rradhës

  Avokati gjerman: Emigrantët të mos humbasin durimin për vizën e bashkimit familjar!

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë