Sondazh: 70% e bullgarëve janë kundër dorëzimit para Shkupit

   Një sondazh i Gallup tregon se 70% e bullgarëve janë kundër koncesioneve në Maqedoninë e Veriut, ndërsa 19.3% nuk ​​pajtohen. Të tjerët hezitojnë.

  Sondazhi u krye prej datës 14 deri 16 qershor mes 890 bullgarëve të rritur përmes një sondazhi telefonik.

  Vizita e Kryeministrit të Maqedonisë Veriore Zoran Zaev në Bullgari mbeti pa rezultate konkrete. Pas takimit me qeverinë e përkohshme, u bë e qartë se Bullgaria nuk është e gatshme të heqë bllokadën e rrugës së fqinjit tonë në Bashkimin Evropian, tha NOVA në raportin e saj.

  Takimet e Zoran Zaev në Bullgari përfunduan me propozime konkrete, por pa vendime konkrete. Kryeministri verior i Maqedonisë zhvilloi bisedime me Kryeministrin e përkohshëm Stefan Yanev, Presidentin Rumen Radev dhe udhëheqësit e partive politike. Çfarë u bë e qartë pas tyre – të gjithë mbështesin Maqedoninë Veriore në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian, por vetëm pasi të respektohet marrëveshja e fqinjësisë.

  Lajmi Paraprak

  Grubi: Ka ardhur koha që të luftohet për një jetë më të mirë

  Lajmi i rradhës

  Përse fëmijët kanë nevojë t’i lëpijnë gjërat që u ndodhen pranë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë