Tentim amerikan për ndryshimet kushtetuese!

  Lëvizjet politike kombinohen në kuadrin e ndryshimeve kushtetuese për të bindur opozitën që t’i mbështesë ato. Situata aktuale politike në vend konsiderohet të jetë arsyeja e vizitës dyditore të zëvendësndihmës sekretarit amerikan të shtetit, Gabriel Escobar në Shkup, i cili do të takohet me presidentin Stevo Pendarovski, me kryeministrin Dimitar Kovaçevski, si dhe me lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski. Për zëvendëskryeministrin, Bojan Mariçiq, ka dy mënyra për të arritur ndryshimet kushtetuese dhe tregues i mbështetjes së dhënë do të jetë, siç thotë ai, caktimi i vazhdimit të seancës parlamentare për ndryshimet kushtetuese. VMRO-DPMNE, nga ana tjetër, përsërit se nuk do të ndryshojë mendje dhe se deri në fund të vitit kërkon zgjedhje pa qeveri teknike.

  Ardhja e Eskobarit në Shkup bëhet pas fillimit të procedurës parlamentare për miratimin e amendamenteve kushtetuese për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë si kusht që vendi të mbajë seancën e dytë ndërqeveritare dhe të vazhdojë negociatat me Bashkimin Evropian. Për momentin në Parlament nuk ka 80 vota në mbështetje të amendamenteve kushtetuese dhe sipas zëvendëskryeministrit Bojan Mariçiq, aktualisht kanë mbështetjen e 72-73 deputetëve.

  Zëvendësndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar shpreson për diskutime produktive dhe të përbashkëta me krerët shtetëror gjatë vizitës së tij në Maqedoninë e Veriut, tha shërbimi për shtyp i Departamentit të Shtetit për “Zërin e Amerikës” në gjuhën maqedonase, kur u pyet për të komentuar reagimin e opozitës, përpara vizitës së Escobar për në Shkup. “Escobar po udhëton në Maqedoninë e Veriut për të diskutuar çështje dypalëshe dhe rajonale dhe për të vazhduar të forcojë partneritetin tonë me një aleat të vlerësuar të NATO-s. Ai shpreson për diskutime produktive dhe të përbashkëta me udhëheqësit e qeverisë gjatë vizitës së tij, veçanërisht lidhur me integrimin e ardhshëm në BE dhe prosperitetin afatgjatë të Ballkanit Perëndimor”, thonë nga Departamenti i Shtetit.

  Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, për vizitën e Eskobarit thotë se çdo bashkëbisedues qëllimmirë dhe kushdo që dëshiron të dëgjojë argumentet e koalicionit të udhëhequr nga VMRO-DPMNE është i mirëpritur.

  “Në periudhën e kaluar kemi pasur shumë vizita nga përfaqësues të huaj. Ne do t’i dëgjojmë argumentet nga ajo anë, do t’i themi argumentet tona, kushdo që dëshiron të dëgjojë argumentet e koalicionit të udhëhequr nga VMRO-DPMNE dhe nga populli është i mirëseardhur. Fakti që qeveria tani po tenton ta paraqesë vizitën e Eskobarit, me kusht, si një buldozer diplomatik që është thirrur nga qeveria për të ushtruar presione, është tashmë një dobësi e këtyre kriminelëve në qeveri. Presionet në shekullin e 21-të nuk janë më nga askush, por edhe nëse kanë bërë, kanë zgjedhur bashkëbiseduesit e gabuar”, tha Mickoski.

  Sipas Mickoskit, për disa muaj do të ketë qeveri të re dhe realitet të ri. Ai tha se qeveria aktuale duhet të pranojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare sepse nuk mund ta realizojnë atë që kanë marrë përtej legjitimitetit.

  Duke komentuar deklaratën e ambasadores amerikane Angela Aggeler se qytetarët duhet t’ua bëjnë të ditur politikanëve se duan të jenë pjesë e BE-së. Mickoski tha se pajtohet me deklaratën e ambasadorit dhe se qytetarët janë ata që janë sovran në këtë vend dhe duhet të dalin në zgjedhjet të cilat duhet të mbahen sa më shpejtë të jetë e mundur.

  “VMRO-DPMNE e ka zgjidhjen e saj, ne e kemi thënë publikisht, LSDM-ja e ka zgjidhjen e saj, supozoj se partitë tjera politike do të vijnë edhe ato në zgjedhje me zgjidhjen e tyre. Qytetarët në ato zgjedhje do të votojnë dhe do ta shprehin qëndrimin e tyre sa më shpejt, sepse çdo ditë do të thotë më shumë humbje për Maqedoninë”, tha Mickoski.

  Në një situatë të tillë, a është e mundur të arrihet shumica e nevojshme prej dy të tretash për ndryshimet kushtetuese dhe përfshirjen e bullgarëve në kushtetutë?

  Sipas analistit politik, Sinisha Pekevski, fushata e qeverisë “Ne jemi Evropa” nuk mund të japë fryte.

  “Është shumë perverse të thuash se jemi Evropë në një kohë kur po na imponohet të qenit anëtare e Bashkimit Evropian. Më parë, një tjetër anëtar i BE-së na ngacmonte me kërkesa të mjegullt, dhe tani kemi një anëtar të dytë të BE-së që bën të njëjtën gjë. A është në frymën e vlerave evropiane dhe respektit për gjithçka që propagandon BE-ja? Qytetarët janë të ngopur dhe tashmë janë të vetëdijshëm për fushata të tilla të mjegullt që po bëhen me qëllim të afrimit të BE-së në një kohë kur shohin çdo ditë se në çdo aspekt, kur është fjala për Maqedoninë, ato rregulla dhe parime janë. duke u shkelur”, beson Pekevski.

  Ai nuk pajtohet me deklaratën e Mickoskit dhe beson se disa politikanë botërorë duan vetëm të gjejnë një zgjidhje për problemin. “Mendoj se ajo deklaratë është shumë e fortë dhe pak konspirative dhe nuk do të pajtohesha se bota ka një strategji kundër VMRO-së, por shumë politikanë evropianë dhe botërorë kanë interes për zgjidhjen e kësaj sfide lidhur me Maqedoninë, nuk janë të interesuar për interesat. Maqedonisë, por vetëm duan ta mbyllin këtë çështje. Po, besoj se presioni ndaj VMRO-DPMNE-së është i madh, por që po bëhet një strategji për ta thyer atë është paksa shumë e fortë”, përfundoi Pekevski.

  Në Bullgari pritshmëritë për procesin e ndryshimeve kushtetuese aktualisht janë të ulëta për shkak të mungesës së mbështetjes nga VMRO-DPMNE-së, por vlerësimi i përgjithshëm është se Sofja nuk është në fokus për një kohë të gjatë sepse tani gjithçka varet vetëm nga vendimet në Shkup. “Tashmë nuk do të mund të votohet për amendamentet kushtetuese në RMV. VMRO-DPMNE dëshiron që së pari të shkojë në zgjedhje dhe parlamenti i ri në Maqedoninë e Veriut ta marrë apo jo një vendim të tillë”, tha për mediat bullgare,  ish-zëvendësministri bullgar i Punëve të Jashtme, Milen Keremetçiev. Sipas vlerësimit të tij, Maqedonia e Veriut është në qorrsokak.

  “Zgjidhje nuk mund të ketë, sepse VMRO-DPMNE nuk mund të marrë shumicën 2/3 në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, që ta ndryshojnë tërësisht politikën e jashtme të shtetit. Tani për tani gjithçka është në duart e fqinjëve tanë perëndimorë. Tani e tutje ata duhet të marrin një vendim. Bullgaria duhet të vëzhgojë me shumë qetësi situatën në Maqedoninë e Veriut. Të gjitha aktet e dhunës, agresionit, gjuhës së urrejtjes duhet të raportohen menjëherë në KE, sepse është shumë e rëndësishme të mbështetet qëndrimi bullgar – se me një lloj fjalimi të tillë, një vend kandidat nuk mund të përmbushë kriteret e anëtarësimit. Nga këtu e tutje presioni duhet të vazhdojë në Maqedoninë e Veriut dhe të qëndrojë atje”, thotë ish-zëvendësministri bullgar i Punëve të Jashtme.

  Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, tha se po flasin me çdo deputet sepse tani përgjegjësia është e deputetëve. Ai apeloi që politikanët të jenë të arsyeshëm dhe të lënë anash interesat personale, sepse bëhet fjalë për ardhmërinë e shtetit.

  “Izolimi i shtetit, veçanërisht izolimi që vjen nga brenda, është i papranueshëm. Ashtu që edhe në periudhën e ardhshme do të vazhdojmë me dialog dhe aktivitetet politik. Unë dua që sa më shpejtë t’i mbarojmë këto aktivitete dhe Maqedonia e Veriut të vazhdojë përpara në rrugën drejt integrimeve evropiane, sepse nëse ndalojmë në këtë rrugëtim, ka efekt negativ mbi shtetin dhe qytetarët”, tha Spasovski. /koha/

  Lajmi Paraprak

  Familja nga Gostivari terrorizohet nga policia serbe, vetëm pse djali i vogël kishte veshur bluzë me shqiponjë

  Lajmi i rradhës

  Kush dhe si ndërhyn në formimin e Qeverisë në Mal të Zi?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë