TRAGJEDI NË TETOVË | Për një javë, vdiqën nga Covid-19 katër anëtarë të së njëjtës familje – u infektuan në dasmë

  Fotografi ilustruese

  Katër anëtarë të së njëjtës familje kanë vdekur në kushte shtëpiake, vërteton pë Sloboden peçat, Dr. Miranda Pajaziti nga Qendra Kovid e Tetovës, përcjell Nistori.

  Të katër pacientët ishin nga e njëjta familje dhe morën pjesë në një dasmë martese dhe vdiqën brenda një jave.

  “Tani është pandemi. Kudo duhet të ketë një alarm për mos grupim dhe distancë. Në vendin tonë, këto masa nuk respektohen dhe për fat të keq kemi një numër shumë të madh të vdekjeve. Shumica janë me imunitet të dobët dhe gjithçka është gjenetike. Në shtëpi shtëpiake, ne kemi katër persona nga e njëjta familje që vdiqën këtë javë. Ata u infektuan në një dasëm dhe fatkeqësisht vdiqën. Personat janë nga e njëjta familje, jetonin në dy shtëpi pranë njëra -tjetrës dhe ishin në kontakt të vazhdueshëm. Kur merret e gjithë historia e familjes, shihet se ata kanë sëmundje të trashëguara dhe gjenetikë të dobët. Vajza ishte 36 vjeç dhe ishte me mbipeshë, ndërsa nëna dhe babai kishin kancer dhe kardiomiopati. Në Tetovë kemi shumë vdekje në shtëpi, të gjitha të pavaksinuar. Ne gjithashtu kemi familje ku ata kishin një pasqyrë klinike shumë të vështirë, por ata dolën nga spitali me rezultate të mira. Qytetarët nuk mbrohen, kanë imunitet të dobët dhe shumica janë të pavaksinuar. Ata ulen në grupe, nuk mbajnë maska ​​dhe nuk janë të vaksinuar”, deklaron Pajaziti.

  Sipas saj, varianti Delta është shumë i zakonshëm dhe përhapet lehtë, dhe arsyeja pse kaq shumë pacientë të rinj përfundojnë fatalisht është imuniteti i dobët dhe fakti që ata nuk janë të vaksinuar.

  “Varianti Delta është më i fortë se varianti i mëparshëm, ku një person i infektuar mund të infektojë një maksimum prej tre, tani dikush mund të infektojë nëntë,” tha mjeku. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  ‘E kanë vra’

  Lajmi i rradhës

  Fragment nga romani “Kronikë në gur” i Ismail Kadaresë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë