Turqia ndërton murin gjigant përgjatë vijës kufitare me Iranin, dëshiron të parandalojë valën e emigrantëve nga Afganistani

  Turqia po ndërton një mur prej betoni përgjatë kufirit me Iranin, me qëllim që të parandalojë valën e emigrantëve nga Afganistani, shkruan AFP.

  Mijëra njerëz duan të ikin nga Afganistani, që kur talebanët morën nën kontroll pothuajse tërë territorin e Afganistanit, transmeton Telegrafi.

  Siç raporton The Guardian, Turqia tashmë ka pranuar miliona refugjatë nga Siria, e ky vend po frikësohet nga një valë e re e emigrantëve nga Afganistani – kështu është vendosur që të ndërtohet muri prej 295 kilometrave që do të shërbej si barrierë dhe do të jetë i veshur edhe me tela gjembor.

  Në anën tjetër, presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, ka propozuar që të takohet me talebanët dhe të diskutojnë për paqen në Afganistan.

  Lajmi Paraprak

  Sa ka kapacitete Kosova për të pranuar refugjatë?

  Lajmi i rradhës

  Masat e reja kundër virusit Covid-19 | Mbyllen klubet e natës, restorantet, ndërsa sallat e dasmave do të punojnë deri në ora 22:30

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë