Zaev: Xhaferi foli shqip, sepse u provokua prej disa individëve nga Bullgaria

  Kryeministri Zoran Zaev gjatë paraqitjes së tij të sotme në Vinicë tha se kreu i Kuvendit Talat Xhaferi ka shkelur Kushtetutën me fjalimin e tij zyrtar në gjuhën shqipe në Brukes, shkruan Alsat. Zaev tha se nuk do të kërkojë përgjegjësi nga kryeparlamentari dhe se shpreson që vetë të sqarohet se çfarë saktësisht ka ndodhur në Bruksel.

  “Talat Xhaferi në kundërshtim me Kushtetutën u drejtua në Parlamentin e Bashkimit Evropian. Është e saktë që ka pasur tre sesione, në dy sesione ka folur në gjuhën maqedonase, ndërsa në të tretën ka folur në gjuhën shqipe i provokuar saktësisht prej disa individë nga Bullgaria fqinje”, tha mes tjerash Zaev.

  Lajmi Paraprak

  Njihuni me parashikimin e motit për sot

  Lajmi i rradhës

  A mund të jenë vërtetë shenjtorë politikanët?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë