13 arsye pse duhet ta bëni pjesë të jetës suaj vajin e bajames!

  A e dini se vaji i bajames, që ju e doni kaq shumë, ka dobi të panumërta për shëndetin tuaj? 

  Nga flokët tek lëkura, nga zemra te thonjtë, përfitimet e vajit të bajames janë të pafundme. Vaji i bajames, i cili po përdoret gjithnjë e më shumë në të gjithë botën, është një vaj i mrekullueshëm ushqimor me cilësi kurative, mjekësore dhe terapeutike. Nëse doni të mësoni më shumë rreth përfitimeve të vajit të bajames dhe të mësoni se çfarë bën vaji i bajames, lexojeni këtë artikull. Ne e kemi hulumtuar këtë temë dhe do ndajmë me ju detajet më të rëndësishme!

  1. Zbukuron lëkurën.

  Është e mundur të keni një lëkurë të butë dhe të shëndetshme me vaj bajameje. Vaji i bajames, i cili është i pasur me vitaminat A, B dhe E, hidraton lëkurën dhe rrit fuqinë thithëse të saj. Një studim i kryer në Departamentin e Farmacisë në Universitetin Hamdard në Indi në 2007, zbuloi se vaji i bajames është efektiv kundër dëmtimit të shkaktuar nga rrezet UV dhe se luan një rol të rëndësishëm në procesin e shërimit. Përveç kësaj, vaji i bajames krijon rezultate të shkëlqyera në lëkurën e njerëzve me lëkurë të ndjeshme, veçanërisht të foshnjave.

  2. Ju mund të shpëtoni nga rrathët e errët poshtë syve.

  Nëse keni rrathë të errët rreth syve dhe nuk dini si t’i trajtoni, mund t’i jepni fund këtij problemi me vajin e bajames, i cili është i pasur me vitaminën E. Duke masazhuar vajin e bajames nën sytë tuaj, ju mund ta rinovoni lëkurën tuaj dhe të reduktoni pamjen e saj të errët nga dita në ditë.

  3. Rregullon kolesterolin.

  Përfitimet e vajit të bajames përfshijnë efektin e tij në rregullimin e kolesterolit. Ky vaj, i cili rrit kolesterolin e mirë dhe ul kolesterolin e keq, gjithashtu ul nivelin e kolesterolit në përgjithësi. Ju mund ta kontrolloni kolesterolin tuaj duke përdorur vaj bajameje në ushqimin tuaj. Vaji i bajameve përmban yndyrna të pangopura, yndyrna të shëndetshme natyrale, të cilat i duhen trupit tonë në mënyrë që të mos akumulojë dhjamë dhe kolesterol.

  4. Redukton sëmundjet e zemrës.

  Vaji i bajames, i cili është plot acide yndyrore të pangopura, është gjithashtu shumë i dobishëm për shëndetin e zemrës. Yndyrnat e pangopura miqësore me zemrën, acidi folik, kaliumi dhe proteina gjenden në sasi të konsiderueshme në vajin e bajames. Përveç këtyre, vajrat Omega-3 dhe Omega-6 në përmbajtjen e tij, gjithashtu ndihmojnë në uljen e rrezikut të atakut kardiak dhe paralizës.

  5. Mbron thonjtë.

  Nëse thonjtë tuaj thyhen vazhdimisht dhe ëndërroni të keni thonj të shëndetshëm dhe të fortë, atëherë mund të përdorni vaj bajameje. Duke aplikuar vaj bajameje në thonjtë tuaj dhe anash thonjve një herë në ditë, ju mund të parandaloni thyerjen dhe infeksionet e ndryshme, dhe të keni thonj të shëndetshëm dhe të gjatë.

  6. Forcon kujtesën dhe mbron sistemin nervor.

  Siç kemi përmendur më parë, vaji i bajames përmban një sasi të madhe të vajit të kaliumit por edhe Omega-3. Vaji i bajames ka një efekt të rritjes së kujtesës për shkak të këtyre vetive. Mund të konsumoni vaj bajameje, i cili është gjithashtu i mirë për sistemin nervor, duke shtuar disa pika në një gotë qumësht para se të shtriheni për gjumë natën dhe të hiqni qafe harresën e zakonshme.

  7. Ka efekt masazhi relaksues.

  Kujt nuk i pëlqen të bëjë një masazh? Epo, a keni provuar ndonjëherë masazh me vaj bajameje, i cili ka një efekt qetësues dhe relaksues të muskujve? Ju mund të aplikoni disa lugë vaj bajameje, i cili është efektiv në dhimbjen e muskujve dhe zvogëlon kontraktimet e lidhura me stresin, duke e ngrohur pak atë dhe duke masazhuar zonën e kontraktuar. Vaji i bajameve është mjaft terapeutik për dhimbjet muskulare dhe trupore në përgjithësi. Ai i ç’lodh muskujt, relakson trupin, dhe rigjallëron të gjithë qënien tonë. Mund të përdoret pak vaj i ngrohtë edhe për masazh në pjesën e gjoksit / kraharorit për të lehtësuar dhimbjet apo ftohjet.

  8. Ndihmon në luftën kundër diabetit.

  Bajamet dhe vaji i bajames ndihmojnë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe mbrojnë nga diabeti. Studimet e kryera në Universitetin Purdue tregojnë se konsumimi i bajameve dhe vajit të bajames në mëngjes rrit prodhimin e insulinës pas mëngjesit.

  9. Rrit rezistencën e trupit.

  Përfitimet e vajit të bajames përfshijnë rritjen e rezistencës së trupit dhe forcimin e imunitetit. Dihet që vaji i bajames, i cili siguron mbrojtje të fortë kundër infeksioneve në trup, është gjithashtu i mirë për ekzemën, psoriazën dhe sëmundjet e trëndafilit.

  10. Efektive për zorrën e trashë. I pastron zorrët dhe i mbron nga kanceri.

  Vaji i bajames, i cili është një burim i shkëlqyeshëm i fibrave, ka një efekt të madh në zorrën e trashë. Shtimi i disa pikave nga ky vaj në qumështin ose ujin që do të pini para se të flini në mbrëmje, ndihmon në pastrimin e zorrëve. Me këtë metodë, ju gjithashtu mund të merreni me problemin e kapsllëkut.

  11. Flokë të shëndetshëm.

  Vaji i bajames, i cili është një burim i pasur i vitaminave*, gjithashtu ofron përfitime për flokët tuaj. Pasi t’i keni larë flokët, mund t’i masazhoni me vajin e bajames, duke i bërë kështu më të shëndetshëm. Një efekt tjetër mrekulli i vajit të bajames, i cili largon lëkurën e vdekur në kokën tuaj, është se eliminon zbokthin.

  12. Parandalon strijat.

  Është i njohur për parandalimin e strijave (smaliaturave) dhe shërimin e plagëve sipërfaqësore.

  13. Lufton obezitetin.

  Vaji i bajameve përmban edhe Omega-3 (në sasi të vogël), Omega-6 dhe Omega-9, të cilat luftojnë kundër obezitetit. Vitamina E e pranishme tek bajamet e ëmbla, është një antioksidant i fuqishëm që mbron organizmin nga plakja dhe ndihmon në tretjen e dhjamit.

  *Nga vitaminat që përmban ky vaj mund të përmendim: Vitamina B1, B2, B3, B5, B6, B9, E dhe K. Ndërsa nga mineralet: Kalcium, Hekur, Magnez, Manganese, Fosfor, Potas, Zink, Sodium.

  Lajmi Paraprak

  Revizioni: KSHZ-ja ka keqpërdorur 5 milionë denarë

  Lajmi i rradhës

  Partitë “fshehin” problemet lokale me tema globale!

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë