13 përfitimet shëndetësore nga kafeja që me siguri nuk i dinit

  Kafeja është një pije mjaft e njohur në të gjithë globin për një numër të madh përfitimesh shëndetësore

  Falë niveleve të larta të antioksidantëve dhe lëndëve ushqyese të dobishme, gjithashtu duket se është mjaft e shëndetshme.

  Studimet tregojnë se personat që konsumojnë kafe rrezikohen shumë më pak nga disa sëmundje të rënda.

  Këtu janë 13 përfitimet kryesore të kafesë në shëndet, sipas Healthline:

  Mund të përmirësojë nivelet e energjisë dhe t’ju bëjë më të zgjuar
  Kafeina bllokon një neurotransmetues frenues në trurin tuaj, çka shkakton një efekt stimulues. Kjo përmirëson nivelet e energjisë, gjendjen shpirtërore dhe aspekte të ndryshme të funksionit të trurit.

  Mund t’ju ndihmojë të digjni dhjamin
  Disa studime tregojnë se kafeina mund të rrisë djegien e dhjamit dhe gjithashtu ritmin e metabolizmit.

  Mund të përmirësojë në mënyrë drastike performancën fizike
  Kafeina mund të rrisë nivelet e adrenalinës dhe të çlirojë acide yndyrore nga indet tuaja yndyrore. Kjo gjithashtu çon në përmirësime të dukshme në performancën fizike.

  Përmban lëndë ushqyese thelbësore
  Kafeja përmban disa lëndë ushqyese të rëndësishme, përfshirë riboflavin, acid pantotenik, mangan, kalium, magnez dhe niacinë.

  Mund të ulë rrezikun për diabetin tip 2
  Disa studime vëzhguese tregojnë se personat që konsumojnë kafe kanë një rrezik shumë më të ulët të diabetit tip 2, një gjendje e rëndë që prek miliona njerëz në të gjithë botën.

  Mund t’ju mbrojë nga sëmundja e Alzheimerit dhe Dementia
  Personat që pinë kafe kanë një rrezik shumë më të ulët për t’u prekur nga Alzheimer, që është një shkak kryesor i dementias në të gjithë botën.

  Mund të ulë rrezikun e Parkinsonit
  Personat që konsumojnë kafe kanë deri në 60% më pak rrezik për t’u prekur nga sëmundja e Parkinsonit, çrregullimi i dytë më i zakonshëm neurodegjenerator.

  Mund të mbrojë mëlçinë tuaj
  Personat që pinë kafe kanë një rrezik shumë më të ulët të cirrozës, e cila mund të shkaktohet nga disa sëmundje që prekin mëlçinë.

  Ul rrezikun e depresionit dhe ju bën të ndiheni më të lumtur
  Kafeja duket se ul rrezikun e shfaqjes së depresionit dhe mund të zvogëlojë në mënyrë dramatike rrezikun e vetëvrasjes.

  Mund të ulë rrezikun e disa llojeve të kancerit
  Kanceri i mëlçisë dhe kolorektal janë shkaqet e treta dhe të katërta kryesore të vdekjes nga kanceri në të gjithë botën. Pirësit e kafesë kanë një rrezik më të ulët të prekjes nga këto sëmundje, shkruan Class.

  Nuk shkakton sëmundje të zemrës dhe mund të ulë rrezikun e goditjes në tru
  Kafeja mund të shkaktojë rritje të butë të presionit të gjakut, e cila zakonisht zvogëlohet me kalimin e kohës. Pirësit e kafesë nuk kanë një rrezik në rritje të sëmundjes së zemrës dhe kanë një rrezik pak më të ulët të goditjes në tru.

  Mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë
  Disa studime tregojnë se pirësit e kafesë jetojnë më gjatë dhe kanë një rrezik më të ulët të vdekjes së parakohshme.

  Burimi më i madh i antioksidantëve në dietën perëndimore
  Kafeja është e pasur me antioksidantë të fuqishëm dhe shumë njerëz marrin më shumë antioksidantë nga kafeja sesa nga frutat dhe perimet.

  Lajmi Paraprak

  Hetuesit dalin me përfundime: Maradona u la 12 orë në gjendje të rëndë

  Lajmi i rradhës

  Mundeni të mbillni livandë nga degëzat e saj, por sigurohuni që të ketë dritë të mjaftueshme

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë