3 lloje ushqimesh që shkaktojnë fryrje në stomak që në mëngjes

  Problemet me tretjen dhe fryrja e stomakut janë me të vërtetë të parehatshme e shpesh plot dhimbje.

  Shkaktarët më të rëndomtë të problemeve me tretjen janë:
  • Ngrënia e shpejtë ose e ngadaltë
  • konsumi i ushqimeve pikante dhe me yndyrë
  • Konsumi i tepruar i kafeinës, alkolit, çokollatës apo pijeve të gazuara
  • Ankthi

  Sa i përket fryrjes, ajo mund të shkaktohet nga një sërë problemesh si:
  • Konstipacioni
  • Ndjeshmëria e lartë e stomakut
  • Ushqimet që kanë përmbajtje të lartë fibre dhe fruktoze.

  3 llojet e ushqimeve që shkaktojnë fryrje në stomak që në nëngjes

  Eshtë nënvizuar shpesh rëndësia e mëngjesit si vakti më i rëndësishëm i ditës. Ushqimet që përzgjidhni në mëngjes mund të shkaktojnë fryrje apo probleme me tretjen dhe për këtë arsye duhet të jeni të vëmendshëm.

  Ushqimet e pasura me fibër

  Fibra është shumë e rëndësishme për tretjen por nëse ajo merret në sasi tepër të mëdha në një vakt të vetëm do të shkaktojë padyshim probleme me tretjen dhe fryrje. Trupi duhet përgatitur ngadalë që të jetë në gjendje të përballojë volumin e fibrës së tretshme. Ushqimet me sasi të lartë fibre duhen përfshirë në regjimin tuaj ushqimor në mënyrë të ngadaltë dhe duhen pasuar gjithnjë me më shumë ujë.

  Ushqimet e ëmbëlsuara artificialisht

  Stomakut nuk i pëlqejnë ëmbëlsuesit artificialë sepse ndikojnë tek mikrobioma. Konsumi i tepruar i këtyre sheqernave mund të shkaktojë fryrje por edhe diare.

  Lëngjet natyrale

  Nëse jeni dashamirës i nisjes së ditës me lëngje frutash, perimesh apo mikse, tregoni kujdes. Lëngjet, përfshirë këtu edhe atë të selinosë, nuk përshtaten mjaft mirë me stomakun dhe mund të shkaktojnë fryrje dhe probleme me tretjen. Kjo ndodh sepse gjatë shtrydhjes, fibra në fruta dhe perime eliminohet dhe ajo që mbetet janë sheqernat.

  Në vend të lëngjeve të thjeshta, përpiquni të kombinoni lëngjet e frutave me të perimeve duke i përzier në mikser e duke i pasuruar me fara të shëndetshme dhe kos. Një këshillë e fundit, por jo për nga rëndësia, është që të mos hiqni kurrë dorë nga mëngjesi sepse edhe mungesa e tij shkakton fryrje në stomak.

  Lajmi Paraprak

  Shabani: Shpresojmë që nga shtatori nxënësit të kthehen me prezencë fizike në bankat shkollore

  Lajmi i rradhës

  Turmerik me xhenxhefil, lëngu që ju duhet për uljen e tensionit të gjakut

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë