A duhet të gëlltisni pilula pa ujë?

  A gëlltisni ndonjëherë pilula pa ujë? Nëse po, nuk jeni vetëm.

  Shumë njerëz kanë konsumuar një aspirinë ose ibuprofen pa mbushur një gotë ujë së pari ndonjëherë. Pavarësisht nëse nuk keni pasur qasje në ujë në atë kohë ose thjesht po ndiheshit shumë dembel për ta marrë atë, të gjithë kanë qenë në një situatë të ngjashme.

  Por nëse e keni zakon të gëlltisni pilula pa ujë, zakoni mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tuaj.

  A duhet të gëlltisni pilula pa ujë?

  Sipas Klinikës Cleveland, ju në mënyrë ideale duhet të merrni ilaçet tuaja orale me një gotë të plotë uji. Nëse zakonisht thjesht pini një gllënjkë, shanset janë se nuk është e mjaftueshme. Dhe nëse nuk pini mjaft ujë – ose fare ujë – me pilulat tuaja, mund të shkaktojë disa acarime serioze të fytit.

  Medikamente të caktuara të marra nga goja mund të shkaktojnë edhe dëmtime të indeve nëse ato qëndrojnë në kontakt me rreshtimin e ezofagut për shumë kohë, sipas Klinikës Mayo. Ky dëm është i njohur si ezofagit, i cili është një inflamacion që mund të shkaktojë gëlltitje të dhimbshme dhe të vështirë, si dhe dhimbje gjoksi. Nëse nuk trajtohet, ezofagiti mund të çojë në komplikime të tilla si mbresë ose ngushtim të ezofagut.

  A mund të bllokohet një pilulë në fyt?

  Në rast se po pyesni, është gjithashtu e mundur që të mbesni me një pilulë të mbërthyer në fyt duke mos pirë mjaftueshëm ujë. Sipas Healthline, kjo zakonisht nuk është një urgjencë mjekësore, por gjithsesi mund të çojë në kollitje të keqe dhe acarim të bezdisshëm – asnjëri prej tyre nuk është i këndshëm.

  Plus, është e vetëkuptueshme që nuk ia vlen kurrë të rrezikosh – edhe nëse shanset që kjo të ndodhë janë të vogla. 

  Lajmi Paraprak

  Pendarovski: E falënderojmë Serbinë për vaksinat dhe nuk do ta harrojmë këtë gjest

  Lajmi i rradhës

  Fëmijët që përdorin ekrane me prekje kanë probleme me gjumin

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë