Çfarë duhet të konsumojmë në këto ditë të nxehta vere

  Ekzistojnë tre arsye se përse duhet të konsumojmë më shumë fruta dhe perime. E para, frutat dhe perimet janë burimet kryesore të një numri të madh të materjeve ushqyese të cilat njerëzit zakonisht i konsumojnë në sasi më të vogla nga ato të rekomanduarat, si psh. folatet, magneziumi, kaliumi, fibrat dhe vitamina A, C dhe K.

  Konsumimi i disa nutritientëve të tillë ka një rëndësi për të gjithë popullsinë (fibra, viamina dhe kalium), ndërsa disa të tjerë (acidi folik) janë të rëndësishëm për grupe specifike, si për shembull për gratë në periudhën reproduktive.E dyta, konsumimi i frutave dhe perimeve ka të bëjë me zvogëlimin e rrezikut nga shumë sëmundje kronike. Ekzistojnë të dhëna sipas të cilave konsumimi i së paku 500 g frutave dhe perimeve në ditë e zvogëlon rrezikun nga sëmundjet kardiovaskulare dhe cerebrovaskulare. Mendohet që disa fruta dhe perime mbrojnë edhe nga kanceri.E treta, pjesa më e madhe e frutave dhe perimeve kur pregatiten pa sheqer të shtuar dhe pa yndyrë kanë një vlerë energjetike dhe kontribuojnë në mirëmbajtjen e peshës trupore. Me konsumim të frutave nënkuptojmë konsumim të frutave të tëra dhe atë të freskëta, të konservuara, të ngrira dhe të thata, ndërsa më pak në formë të lëngjeve. Kur konsumohen lëngje rekomandohet që ato të jenë 100% fruta.

  Për ta zvogëluar konsumin e sheqerave të shtuar rekomandohet përdorimi i frutave të konservuara në lëngun e tyre, e jo në shurup sheqeri.Pse duhen konsumuar çdo ditë?*Që të ushqehemi shëndetshëm, që të rritemi, që të rrisim imunitetin e organizmit tonë, që ta rrisim përqendrimin dhe aftësinë tonë për punë, që ta parandalojmë paraqitjen e mbipeshës, sëmundjes së sheqerit dhe sëmundjeve dhe gjendjeve të tjera, përveç kësaj, frutat dhe perimet janë një burim i pasur i antioksidantëve, substancave të cilat me veprimin e tyre e zvogëlojnë nivelin e materieve të dëmshme, si dhe mundësinë për dëmtim të qelizave.

  Hulumtimet tregojnë se në vendin tonë nuk konsumohen sasi të mjaftueshme të frutave dhe perimeve.Pse duhen konsumuar në verë?Frutat dhe perimet kanë vlerë kalorike të ulët, përmbajnë përqindje të lartë të ujit, shumë materie minerale dhe vitamina të cilat janë të domosdoshme për organiymin në këtë periudhë të vitit për ta ruajtur vitalitetin e organizmit dhe për ti zëvendësuar lëngjet e humbura gjatë djersitjes, dhe me këtë edhe për ta zvogëluar etjen.Frutat më së miri duhen konsumuar të freskëta dhe të papërpunuara, ose nëse ka nevojë, atëherë mjafton të zihen për një kohë shumë të shkurtër. Lëngjet e freskëta të bëra nga lëngjet ose perimet janë mjaft të dobishme dhe rekomandohen për të gjitha grupmoshat, e sidomos për fëmijët.Çfarë duhet të dini!Para se të konsumohen, frutat dhe perimet duhen larë mirë me ujë të sigurt nga çezma dhe sistemet për furnizim me ujë, me qëllim që të parandalohen sëmundjet eventuale infektive të zorrëve. Konsumoni vetëm fruta dhe perime të lara mirë!Frutat duhet të përfaqësojnë 15%, ndërsa perimet 25% të të gjithë sasisë së ushqimit të cilin e konsumojmë. Thënë ndryshe, gjatë një dite duhet të konsumojmë nga 3 deri në 5 vakte me fruta dhe perime.

  FRUTA Grupmosha dhe numri i racioneve të rekomanduara gjatë një diteNjë racion i rekomanduar me fruta përmban: Fëmijët nga 2-6 vjet*1 1/2 racion½Fëmijët nga 6-12 vjet*2 racioneAdoleshentët*3 racioneTë rriturit*2 racione -230 gr (1 frut me madhësi mesatare – mollë, dardhë, pjeshkë, kumbulla, vishnja, portokall, kivi, etj.)180 gr fruta të ëmbla: (qershi, rrush, ananas, etj.)350 gr fruta me vlerë të ulët kalorike (shalqi, pjepër, limon, mjedra, dredhëza, manaferra, etj).200 ml lëng i freskët frutash.

  PERIME- Grupmosha dhe numri i racioneve të rekomanduara gjatë një diteNjë racion i rekomanduar me perime përmban: Fëmijët nga 2-6 vjet*2 1/2 racion½Fëmijët nga 6-12 vjet*3 racioneAdoleshentët*4 1/2 racioneTë rriturit*4 racione-350 gr perime si lulelakër, brokoli, qepë, hudhra, presh, speca, selino, meshunka450 gr perime jeshile me gjethe (sallatë jeshile, lakër, etj.)600 gr perime me vlerë të ulët kalorike (krastavec, kungulleshka, kungull i verdhë, domate, patëllxhana, rrepka, kërpudha)250 gr perime që rriten nën tokë (karrota, rrepë të kuqe)150 gr bizele75 gr misër250 ml lëng i freskët perimesh.

  Drithërat integrale janë të pasura me materie ushqyese si hekuri, magneziumi, seleni, vitaminat të grupit B dhe fibra. Drithërat integrale dallojnë sipas përbërjes së fibrave. Ekzistojnë të dhëna se konsumimi i drithërave integrale mund të zvogëlojë rrezikun nga sëmundjet kardiovaskulare dhe ndikojnë në parandalimin e paraqitjes së mbipeshës. Gjithashtu, ka edhe disa njohuri të kufizuara se konsumimi i drithërave integrale ndikon në zvogëlimin e incidencës së diabetit tipi 2. Përdorimi i drithërave integrale ndihmon në plotësimin e nevojave për nutritientë, ndërsa konsumimi i drithrave integrale me përbërje të lartë të fibrave ka edhe efekte të tjera pozitive ndaj shëndetit. Së paku gjysma e sasisë së rekomanduar të drithërave që duhen konsumuar duhet të jenë drithëra integralë.

  KINI PARASYSH :*Vakte të vogla dhe të shpeshta të cilat nuk do e ngarkojnë organizmin.*Nuk rekomandohet të konsumohen sasi të mëdha të ushqimit, por as edhe të mbahen dieta rigoroze. *Rekomadohet aktivitet fizik sipas mundësive, dhe atë në orët e mëngjesit, ose në orët e vona të pasdites. /Mësimet e Diolës/

  Lajmi Paraprak

  Radev: Përshpejtimi i RMV drejtë BE-së arrihet vetëm përmes dialogut me Bullgarinë

  Lajmi i rradhës

  Nënshkruhet marrëveshje e re kolektive në MPB

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë