Çfarë është vitiligo | Njihuni me sëmundjen e veçantë të lëkurës

  Deri vonë, vitiligoja ishte një sëmundje krejt e panjohur për të cilën filloi të flitej falë rrjeteve sociale.

  Më së shpeshti përcaktohet si një gjendje autoimune në të cilën në lëkurë zhvillohen njolla të zbehta ose të bardha, e cila shkaktohet nga mungesa e melaninës, e cila jep pigmentin.

  Michael Jackson ishte i pari që foli publikisht për vitiligon, i cili në vitin 1993 zbuloi se vuante nga kjo sëmundje autoimune, e cila në fakt është shkaku i njollave tw tij, të cilën shumë nuk e besuan sepse nuk ishte folur shumë deri atëherë.

  Fakti që prek vetëm 1 përqind të popullsisë dhe mungesa e hulumtimeve kanë kontribuar që kjo sëmundje të mbetet e panjohur për publikun.

  Sidoqoftë, vetëdija për ekzistencën e saj është zgjeruar vitet e fundit falë mediave sociale.

  Një nga ata që ka kontribuar në ngritjen e vetëdijes për këtë gjendje është modelja Winnie Harlow, e cila gjithashtu vuan nga e njëjta gjendje e lëkurës.

  Vitiligo manifeston si fusha të bardha qumështi, të madhësive të ndryshme, zakonisht në formë rrethore dhe rregullimi simetrik.

  Shpesh fillon si një copë e zbehtë e lëkurës që gradualisht bëhet plotësisht e bardhë.

  Qendra e njollës mund të jetë e bardhë, me lëkurë të zbehtë përreth saj.

  Nëse ka enë gjaku nën lëkurë, mund të jetë paksa rozë.

  Skajet mund të jenë të lëmuara ose të çrregullta, dhe nganjëherë ato janë të kuqe, ose ka hiperpigmentim që shkakton lëkurë kafe.

  Megjithëse vitiligoja mund të prekë çdo zonë të lëkurës, njollat ​​e bardha që ndodhin si rezultat i sëmundjes më së shpeshti ndodhin në fytyrë, qafë dhe krahë dhe në përthithjet e lëkurës.

  Ndonjëherë mund të zhvillohet atje ku ka rrënjë flokësh, të tilla si në lëkurën e kokës.

  Mungesa e melaninës në lëkurë mund t’i kthejë flokët në zonën e prekur në të bardhë ose gri.

  Vitiligo nuk shkakton shqetësime në lëkurë, si thatësi, por njollat ​​herë pas here mund të kruhen.

  Gjendja ndryshon nga personi në person.

  Në 30 përqind të rasteve, vitiligo është një sëmundje e trashëguar dhe shkatërrimi i melanociteve mendohet të ndodhë për arsye ende të panjohura.

  Shkaku i sëmundjes është predispozicioni gjenetik që nxitet nga faktorë të ndryshëm si: trauma fizike, djegia nga dielli, stresi emocional, sëmundja dhe shtatzënia.

  Njollat ​​e bardha të shkaktuara nga vitiligo janë zakonisht të përhershme, dhe kur bëhet fjalë për opsionet e trajtimit ka disa trajtime që nuk garantojnë rezultate afatgjata.

  Nëse njollat ​​janë relativisht të vogla, kremrat me pigment mund të përdoren për t’i mbuluar ato.

  Kremrat steroide ndihmojnë në rivendosjen e pigmentit, por përdorimi i tyre afatgjatë mund të shkaktojë strija dhe rrallim të lëkurës.

  Lajmi Paraprak

  Hëpërhë “JO” Ligjit të ri të kulturës

  Lajmi i rradhës

  Zgjerimi i BE-së, interes strategjik dhe i përbashkët

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë