Hipotiroidizmi

  Shtimi në peshë është një nga simptomat kryesore të luhatjeve hormonale të tiroides.

  Kjo gjendër konsiderohet e shenjtë në organizëm dhe çdo shqetësim i vogël nxit simptoma që shpesh bëhen ekstreme.

  Prodhimi i tepërt i hormoneve nga ana e tiroides (hipertiroidizëm) mund të nxisë rënie të shpejtë nga pesha.

  Mungesa e hormoneve (hipotiroidizmi) nga ana tjetër mund të nxisë shtimin në peshë.

  Hipotiroidizmi ngadalëson metabolizmin, thonë ekspertët.

  Sipas tyre, një person që vuan nga hipotiroidizmi ka nevojë të kryejë përpjekje të shtuara jo vetëm sa i përket akvititetit fizik por edhe ushqyerjes apo mbajtjes nën kontroll të stresit.

  Ekspertët thonë se dy faktorët më të rëndësishëm që duhen marrë përsipër në përpjekjet për të humbur kilogramët e tepërt është angazhimi dhe qëndrueshmëria.

  Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni këshillat e ekspertëve për pacientët që vuajnë nga hipotiroidizmi dhe duan të heqin peshën e tepërt që shkakton ky problem.

  Zgjidhni llojin dhe sainë e duhur të karbohidrateve

  Duke mbajtur në konsideratë faktin që tiroidja ruan ekuilibrat në organizëm, është e rëndësishme që të mos e teproni me karbohidratet.

  Ju duhet të zgjidhni karbohidrate që vijnë nga ushqime natyrale siç janë drithërat e plota, frutat dhe perimet dhe të qëndroni larg ushqimeve të përpunuara.

  Më shumë minerale

  Tiroidja ka nevojë për jod dhe selenium që të funksionojë siç duhet. Mungesa e këtyre mineraleve mund të shkaktojë probleme me tiroiden.

  Jodi gjendet në shumë produkte deti ndërsa seleniumi gjendet tek kërpudhat dhe farat chia.

  Një mineral tjetër i rëndësishëm për tiroiden është zinku. Atë mund ta gjeni tek mishi i viçit, karkalecat e detit, fasulet, spinaqi dhe farat chia.

  Më shumë kefir

  Kefiri dhe lakra turshi e bërë vetë në shtëpi, janë dy produkte të fermentuara shumë të nevojshme jo vetëm për shëndetin e stomakut por edhe për tiroiden.

  Ato kanë baktere të shëndetshme të cilat fuqizojnë florën bakteriale të organizmit.

  Më Shumë Brokoli Dhe Lulelakër

  Perimet si brokoli, lulelakra, lakra, barishtet dhe kale janë shumë të mira për shëndetin e tiroides, por ato duhen konsumuar të gatuara sa më pak.

  Sa më pak që të gatuhen këto perime, aq më të paprekura do të jenë depozitat e vitaminave dhe mineraleve që ofrojnë.

  Yndyrnat

  Ekspertët këshillojnë konsumin e yndyrnave të shëndetshme siç është omega-3, që vijnë në ndihmë kundër çrregullimeve të tiroides.

  Më të mirat janë arrat, farat chia, farat e linit, salmoni, sardeli dhe skumbria.

  Më Shumë Proteinë

  Vezët, mishi i pulës, peshku, legumet, arrorët dhe farat janë ndër burimet më të pasura të proteinës e cila mbështet shëndetin e tiroides.

  Produktet e bulmetit kanë proteinë por struktura e saj molekulare nuk e bën të përshtatshme për tiroiden./AgroWeb

  Lajmi Paraprak

  Mbikalimet në rrugët e Shkupit, jofunksionale

  Lajmi i rradhës

  Zanatçinjtë heqin dorë nga prodhimi vendor

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë