Karrota, mollë dhe fruta agrumesh | Frutat dhe perimet që ndihmojnë dhëmbët tuaj

  Përveç që janë shumë të shëndetshëm për punën e të gjithë trupit, shumica e frutave dhe perimeve janë veçanërisht të mira për ruajtjen e shëndetit të dhëmbëve tuaj.

  Nëse dëshironi të ruani shëndetin e dhëmbëve tuaj – hani karota.

   Kur përtypni ushqim të butë dhe të pasur me fibra, goja duhet të punojë “jashtë orarit”, e cila veçanërisht stimulon mishrat. 

  Mishrat e shëndetshëm janë një faktor i rëndësishëm në kujdesin oral, sepse ato luajnë një rol të madh në ruajtjen e shëndetit të dhëmbëve.

  Përveç kësaj, mos harroni të hani një mollë çdo ditë . Ata e quajnë këtë frutë një furçë dhëmbësh natyrore, dhe ato janë ideale për snacking.

  Është e rëndësishme të theksohet se për shkak të shëndetit të dhëmbëve tuaj, rekomandohet të shmangni lëngjet e mollëve – për shkak të sheqernave të shtuara që mund të shkaktojnë prishje.

  Perimet me lëng dhe me gjethe janë perfekte për ruajtjen e shëndetit oral. Lakra, dardha dhe fasulet janë zgjedhje e shkëlqyeshme për dhëmbët tuaj.

  Ato janë të mbushura me vitamina dhe minerale të nevojshme për të ruajtur dhe përmirësuar shëndetin oral. 

  Përveç kësaj, ato përmbajnë sasi të mëdha magnezi, vitamina A dhe C, beta karotinë, kalcium, magnez …

  Frutat e agrumeve kanë një sasi të madhe të vitaminës C, dhe janë të pasura me fibra, të cilat ndihmojnë në pastrimin e dhëmbëve (gjatë përtypjes). 

  Ekspertët rekomandojnë që të hani sa më shpesh portokall, dardha dhe shalqi.

  Lajmi Paraprak

  Një finale patriotike për BE-në

  Lajmi i rradhës

  Infektologët: Të pavaksinuarit paraqesin rrezik për të gjithë nëse infektohen me virusin Covid-19

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë