Çfarë i ndodh trupit kur nuk pini mjaftueshëm ujë

  Efekti më i shpejtë i mungesës së ujit në trup shkakton etje. Por efektet afatgjata të mos pirjes së mjaftueshme të ujit jo vetëm që kanë një efekt në peshën trupore, por janë gjithashtu jashtëzakonisht të rrezikshme dhe kërcënuese për jetën.

  Ja çfarë ndodh me trupin kur nuk konsumohet ujë:

  Simptoma më të lehta

  Edhe dehidrimi i lehtë ka efekte të mëdha në trup duke shkaktuar:

  Lodhje, përgjumje;

  Dhimbje koke;

  Kapsllëk;

  Marramendje;

  Ndryshimi i humorit, nervozizmi, ankthi i shtuar;

  Ngërçet e muskujve;

  Dhimbje kyçesh.

  Simptoma të rënda

  Nëse mungesa e ujit shtohet, po ashtu shtohen edhe simptomat duke shkaktuar:

  Presion i ulët i gjakut, me një rrahje të shpejtë të zemrës;

  Ethe;

  Delirium, pavetëdije;

  Diarre e rëndë dhe/ose të vjella.

  Efekte të Rënda Afatgjata

  Ja çfarë ndodh me trupin tuaj kur nuk merrni mjaftueshëm ujë për një kohë të gjatë:

  Lëndimi nga nxehtësia;

  Ënjtje e trurit;

  Shoku hipovolemik;

  Mosfunkionimi i veshkave;

  Koma dhe vdekje.

  Lajmi Paraprak

  Nëse botën do ta sundoja unë…

  Lajmi i rradhës

  Çfarë e bën ende kaq të suksesshëm Leon Tolstoin?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë