Kur është koha e duhur për të pirë ujë

  Trupi i njeriut humbet ujë çdo moment, madje edhe nëpërmjet frymës. Rrjedhimisht, pirja e ujit është e një rëndësie madhore për hidratimin e organizmit. Trupi e përdor ujin në çdo qelizë, organ apo ind, jo vetëm për të rregulluar temperaturën e brendshme por edhe për të mirëmbajtur çdo funksion.

  Deri më tani, ekspertët e shëndetit kanë rekomanduar pirjen e të paktën tetë gotave me ujë në ditë. Sigurisht që pirja e këtyre tetë gotave në të njëjtën kohë është e pamundur.

  A e dini kur është koha më e mirë për të pirë ujë?
  Lexoni më poshtë këshillat për të pirë ujin në kohën e duhur që të përmirësoni efikasitetin e tij në organizëm.

  Ujë pas zgjimit
  Pini një gotë me ujë menjëherë sapo të zgjoheni. Në këtë mënyrë të gjithë organet e brendshme do të aktivizohen. Uji ndihmon në largimin e toksinave përpara ushqimit të rradhës.

  Ujë para një vakti
  Pirja e një gote me ujë 30 minuta përpara ushqimit ndihmon me tretjen. Ju nuk duhet të pini ujë pak minuta përpara se të uleni për të ngrënë ose sapo keni ngrënë. Nëse e bëni këtë, uji do të hollojë lëngjet tretëse. Pini ujë një orë pas ushqimit që ta ndihmoni trupin të përthithë të gjithë ushqyesit.

  Ujë përpara se të bëni banjë
  Pini një gotë me ujë përpara se të bëni banjë që të ulni tensionin e gjakut.

  Ujë përpara se të flini
  Pini një gotë me ujë një orë përpara gjumit që të ndihmoni organizmin të përballojë humbjen e lëngjeve gjatë natës.

  Oraret e duhura të pirjes së ujit
  Nëse organizoni pirjen e ujit sipas një orari të caktuar do të ndihmoni organizmin të jetë në formë. Oraret e mëposhtme janë në varësi të angazhimeve ditore dhe mund të ndryshohen ose rregullohen sipas mundësisë.

  7:00 – Gota e parë
  Pini gotën e parë sapo të zgjoheni që ta hidratoni organizmin pas gjumit. Gjysëm ore më vonë mund të hani mëngjes.

  9:00 – Gota e dytë
  Një orë pas mëngjesit mund të pini gotën e dytë dhe të vijoni punën si zakonisht.

  11:30 – Gota e tretë
  Pini një gotë ujë 30 minuta përpara se të hani drekë.

  13:30 – Gota e katërt
  Pini një gotë me ujë një orë pas drekës që të ndihmoni trupin të përthithë më mirë ushqyesit e nevojshëm.

  15:00 – Gota e pestë
  Gjatë pushimit konsumoni një lëng frutash ose pije pa ëmbëlsues shtesë që të freskoni trurin.

  17:00 – Gota e gjashtë
  Kjo gotë me ujë do ju mbajë të ngopur dhe do të parandalojë ngrënien e tepërt gjatë darkës.

  20:00 – Gota e shtatë
  Pini një gotë me ujë pas darke dhe para se të bëni banjë.

  22:00 – Gota e tetë
  Pini një gotë të fundit me ujë një orë përpara se të flini. Në këtë mënyrë do të ndihmoni rigjenerimin e qelizave gjatë gjumit./AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  Aborti

  Lajmi i rradhës

  Salca e artë e Turmerikut kundër inflamacionit

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë