Antibiotikët natyral që shkatërrojnë infeksionet pa efekte anësore

  Hudhra është një antibiotik i fuqishëm natyral që mbron bakteret e mira.

  Medikamentet farmaceutike mund të shërojnë një sëmundje por edhe të nxisin dhjetëra reagime inflamatore në të njëjtën kohë.

  I tillë është rasti i antibiotikëve të cilët shërojnë infeksionet dhe sëmundjet, por nga ana tjetër shkatërrojnë bakteret e mira dhe kontribuojnë në shfaqjen e mykut.

  Veçanërisht nëse merren pa rekomandim ato shkaktojnë pasoja.

  Uthulla e mollës

  Uthulla përmban acid malik që shkatërron bakteret, viruset dhe mykun.

  Ajo gjithashtu shkatërron mbetjet toksike në organizëm.

  Rekomandohet që të përdorni uthull molle në gatime e sallata.

  Hudhra

  Hudhra është një antibiotik i fuqishëm natyral që mbron bakteret e mira.

  Ajo është e suksesshme kundër virozave, mykut dhe parazitëve.

  Nëse e përdorni rregullisht, edhe në sasi të vogla, hudhra mund të kurojë shumë sëmundje si myku, infeksionet, diareja kronike, sinoziti, herpesi, hipertensioni, të ftohurën, kolesterolin, dhimbjet e dhëmbit, sëmundjet e zemrës etj.

  Xhenxhefili

  Xhenxhefili është përdorur me sukses kundër të ftohurës, por konsumi i tij rrit temperaturën e trupit dhe nxit djersitjen.

  Falë djersës, trupi çliron një lëndë që shkatërron mikrobet.

  Qepa

  Qepa ka të njëjtin funksion si hudhra.

  Ajo largon dhimbjet, përmirëson qarkullimin dhe lufton inflamacionin.

  Gjethja e ullirit

  Sipas të dhënave të AgroWeb.org, gjethja e ullirit shkatërron me efikasitet mykun dhe bakteret e këqija.

  Për më tepër, ajo mbështet zhvillimin e baktereve të mira.

  Praktikisht, ekstraktet e gjethes së ullirit trajtojnë me efikasitet të gjitha llojet e infeksioneve.

  Ju mund të bëni çaj me gjethet e ullirit. 

  Frutat dhe perimet me vitaminë C  

  Kjo vitaminë stimulon sistemin imunitar dhe parandalon disa sëmundje.

  Vitamina C ka aftësinë të trajtojë infeksionet bakteriale dhe virozat.

  Ju mund të parandaloni infeksionet duke ngrënë fruta dhe perime.

  Rrepa

  Rrepa nxjerr vajra esencialë që kanë të njëjtin efekt si antibiotiku.

  Këto vajra esencialë janë efikasë në trajtimin e infeksioneve urinare dhe atyre të rrugëve të frymëmarrjes.

  Eukalipti

  Bëhet fjalë për një antibiotik natyral. Vaji esencial i eukaliptit duke u përzier me vajin e ullirit ose të bajames ndihmon në trajtimin e infeksioneve, uljen e temperaturës, shkatërrimin e baktereve dhe mykut.

  Kanella

  Kjo erëz është përdorur në mjekësinë popullore prej shekujsh.

  Vajrat esencialë të kanellës janë të mrekullueshme kundër mikrobeve, mykut dhe baktereve.

  Kanella përmirëson tretjen dhe është e mrekullueshme për shëndetin e lëkurës dhe dhëmbëve.

  Erëza të tjera

  Produkte të tjera që kryejnë të njëjtin rol si antibiotiku janë:

  Dafina, majdanozi, nenexhiku, kopra, rigoni, sherebela, trumza, rozmarina, borziloku dhe arrëmyshku./AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  Negociatat me BE dhe një kontrapedal i dobishëm

  Lajmi i rradhës

  Akullore kremoze me lajthi

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë