Nëse keni ngërçe në këmbë gjatë natës, pini këtë para gjumit

  Ky problem i pakëndshëm ndodh më shpesh në muskulin e pulpës, por mund të ndodhë edhe në shtrakun e pasmë ose të këmbës

  Spazma dhe dhimbja që e shoqëron atë mund të zgjasin nga disa sekonda deri në disa minuta dhe zakonisht zgjasin më shumë sa më shumë që muskujt të jenë të pozicionuar – në muskujt e kofshës do të zgjasin më shumë sesa në këmbë.

  Rreth 25 për qind e njerëzve përjetojnë ngërçe në këmbë gjatë natës. Ekspertët shpjegojnë se kjo ndodh kur truri dërgon një sinjal për të lëvizur, por që “ngatërron” gjatë rrugës dhe muskujt tkurren më shpejt ose më shumë sesa ishte menduar.

  Ky sinjal “i ngatërruar” bëhet më i shpeshtë me kalimin e viteve dhe një fakt interesant tregon se kërkimet në internet në lidhje me ngërçet e këmbëve rriten për 70% në verë, transmeton Telegrafi.

  Ne e dimë që ngërçet nuk janë problem i vetë muskujve, por i qelizave nervore dhe i sinjaleve që rregullojnë lëvizjen, por askush nuk e di saktësisht pse ndodh kjo.

  Neuronet motorike dërgojnë sinjale shumë më shpejt sesa kur përpiqemi të bëjmë një lëvizje të vetëdijshme, e cila bën që muskuli të kontraktohet më shpejt ose më intensivisht”, shpjegoi Dr. Scott Garrison, profesor në Universitetin Alberta.

  Një teori thotë se lodhja dhe dehidrimi janë fajtorë për ngërçet në këmbë.

  Lajmi Paraprak

  A janë të sigurta vezët me njolla

  Lajmi i rradhës

  Memphis Depay prezantohet te Barcelona: Ëndërr e bërë realitet, mezi po pres të luaj me Messin

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë