Shkaktari kryesor i sëmundjes së diabetit – Faktet e reja

  Kohët e fundit, për shkak të karantinës, ushqimi ka qenë instrumenti i duhur për mbijetesë, e për fat të keq në shumë raste edhe për mbipeshën.

  Kjo e fundit, sipas ekspertëve, përshkruhet si një ftesë e hapur për shfaqjen e diabetit të tipit 2.

  Një studim i publikuar në revistën mjekësore Diabetologia, paralajmëron se mbipesha gjashtëfishon rrezikun e shfaqjes së diabetit të tipit 2.

  8 simptomat e pazakonta të diabetit të tipit 2

  I njëjti studim thotë se përveç simptomave të njohura, sëmundja e diabetit të tipit 2 shoqërohet edhe me disa simptoma të tjera befasuese.

  Bëhet fjalë për:

  • Erë e gojës me shije frutash
  • Infeksione të përsëritura urinare
  • Të përziera e të vjella
  • Dhimbje në krahë e në këmbë,
  • Mjegullim të shikimit
  • Rënie të beftë nga pesha
  • Luhatje humori të pashpjegueshme.

  Mbipesha dhe sëmundjet e tjera

  Përveç diabetit, ndër sëmundjet më të përhapura si pasojë e mbipeshës janë:

  • Sëmundjet kardiovaskulare
  • Sëmundjet e kockave, artriti, osteoartriti
  • Presioni i lartë i gjakut
  • Sëmundjet kancerogjene
  • Vështirësi në frymëmarrje
  • Dhjamosja e mëlçisë

  Megjithëse ka një sërë arsyesh se përse këto sëmundje mund të shfaqen, ekspertët thonë se ka një lidhje shumë domethënëse mes obezitetit dhe sëmundjeve vdekjeprurëse.

  Dhjamosja e mëlçisë është një sëmundje problematike dhe mund të ndodhë si pasojë e pirjes së tepërt të alkolit por edhe të mbipeshës.

  Depozitat e mëdha dhjamore nxisin inflamacionin, dëmtojnë qelizat e mëlçisë, shkaktojnë cirrozë e deri në tumor.

  Tek diabetikët, këto depozita dhjamore shkaktojnë probleme madhore që shtrihen përtej mëlçisë e deri tek veshkat e truri.

  Regjimi Mesdhetar Për Një Rënie Të Shëndetshme Nga Pesha

  Sipas ekspertëve, rënia nga pesha mundësohet nga aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme.

  Një nga regjimet më të mira për njerëzit që kanë probleme me mbipeshën është ai Mesdhetar.

  Ky regjim rekomandon ngrënien e shumë frutave, perimeve, arrorëve, farave, drithërave të plota, peshkut dhe vajit të ullirit.

  Sa i përket aktivitetit fizik, ekspertët këshillojnë aerobinë dhe trajtimet që stimulojnë rezistencën e njeriut./AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  Parlamenti i Republikës Sërpska u kërkon anëtarëve të OKB-së ta çnjohin Kosovën

  Lajmi i rradhës

  Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë