Barcelona ende nuk mund të regjistrojë lojtarët e rinjë

  Barcelona ka mbetur e bindur gjatë gjithë verës se do të jetë në gjendje të regjistrojë të gjitha nënshkrimet e tyre të verës, pasi kanë luftuar për ta bërë këtë vitin e kaluar. Megjithatë, kjo po has në vështirësi nga La Liga.

  Shkaku është një ndryshim në interpretimin e llogarive. Pas shitjes së disa aseteve, Barcelona kishte përfshirë në llogaritjet e saj 667 milionë euro të ardhura.

  Megjithatë, shuma aktuale e parave të gatshme që Barcelona ka marrë aktualisht është 517 milionë euro – diferenca prej 150 milionë euro i atribuohet fitimeve kapitale, që tregon shumën e fitimit të bërë në një aktiv.

  Sipas mediumeve Cadena Cope dhe Sport, La Liga nuk i përfshin fitimet kapitale në llogaritjet e tyre dhe kjo i lë Barcelonës 150 milionë euro më pak se ku mendonin se ishin.

  Gjithashtu rrezikon potencialisht aftësinë e tyre për të regjistruar nënshkrimet e tyre të reja.

  Nuk është ende e qartë saktësisht se sa larg është Barcelona për sa i përket regjistrimit të nënshkrimeve të tyre të reja, por të mërkurën në mbrëmje u zbulua se klubi ishte takuar me agjentët e Gerard Pique dhe Sergio Busquets për të diskutuar një ulje të mundshme të pagave.

  Ekziston gjithashtu një shans i mirë që Barcelona të shesë 24.5 për qind të tjera të Barca Studios në mënyrë që të sjellë 100 milionë euro të tjera për klubin.

  Sigurisht që situata duket shumë më e rrëmujshme nga sa do të kishte dashur presidenti Joan Laporta. Nëse Barcelona do të luftojë për të regjistruar lojtarë, do të thyente magjinë e optimizmit që ka mbështjellë klubin javët e fundit.

  Lajmi Paraprak

  Kurti: Dezinformimi i Beogradit shtyu zbatimin e vendimit për reciprocitetet

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë