Golashënuesit më të mirë në histori të Realit

  Real Madridi konsiderohet ndër klubet më të mëdha evropiane të të gjitha kohërave.

  Los Blancos kanë fituar më së shumti tituj në Spanjë dhe kanë një dashuri me Ligën e Kampionëve, të cilën e kamë fituar plot 14 herë – dyfish më shumë se klubi i dytë më i mirë.

  Prandaj nuk është befasi që disa prej yjeve më të mëdha në histori të futbollit e kanë veshur fanellën e klubit mbretëror duke arritur statistika mbresëlënëse golashënuese.

  Cristiano Ronaldo është golashënuesi më i mirë në histori të klubit me 451 gola në 438 paraqitje. Ai është futbollisti i vetëm në histori të Realit që ka shënuar më shumë se një gol për ndeshje dhe e ka fituar katër herë Ligën e Kampionëve dhe katër Topa të Artë gjatë kohës sa luante në Santiago Bernabeu.

  (Foto: Eurosport)

  Karim Benzema është lojtari i vetëm aktiv i Madridit që përfshihet në listën e golashënuesve më të mirë në histori të klubit. Me 329 gola në 616 paraqitje, francezi është golashënuesi i dytë më i mirë, duke e fituar një herë çmimin Pichichi dhe pesë herë Ligën e Kampionëve.

  Legjenda Raul është i treti në listën e golashënuesve të Realit me 323 gola, derisa e ka fituar tri herë Ligën e Kampionëve me Los Blancos.

  Në vijim lista me top-20 golashënuesit më të mirë në histori të Real Madridit:

  RenditjaFutbollistiGolatNdeshjetVitet
  1Cristiano Ronaldo4514382009-2018
  2Karim Benzema3356232009-…
  3Raul Gonzalez3237411994-2010
  4Alfredo Di Stefano3083961953-1964
  5Carlos Santillana2906451971-1988
  6Ferenc Puskas2422621958-1967
  7Hugo Sanchez2082821985-1992
  8Francisco ‘Paco’ Gento1826001953-1971
  9Pirri1725611964-1980
  10Emilio Butragueno1714631983-1995
  11Amancio Amaro1554711962-1976
  12Michel1305591982-1996
  13Fernando Hierro1276011989-2003
  14Pahino1251431948-1953
  =15Juanito1214011977-1987
  =15Gonzalo Higuain1212642007-2013
  17Gareth Bale1062582013-2020. 2021-2022
  =18Ronaldo Nazario1041772002-2007
  =18Luis Molowny1041981946-1957
  =20Sergio Ramos1016712005-2021
  =20Ivan Zamorano1011731992-1996
  Lajmi Paraprak

  60 vjet Marrëveshja Élysée | Guri themeltar i miqësisë gjermano-franceze

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë