Guardiola bëhet trajneri i dytë më i trofeshëm në histori

  Pep Guardiola është pa dyshim një nga trajnerët më të mirë në historinë e futbollit. Ai ka shkëlqyer te Barcelona, ​​Bayern Munich dhe tani Manchester City, me të cilin fitoi një tjetër trofe të mërkurën mbrëma, teksa mposhtën Sevillan për të fituar Superkupën e Europës.

  Është hera e parë që City e fiton trofeun e Superkupës së Evropës, por Guardiola e ka fituar atë në katër raste.

  Trofeu i fundit i Superkupës për Guradiolën ishte në vitin 2013, që ishte sezoni i tij i parë në Bayern Munich. Ai ka një normë fitimi 100% në këtë garë.

  Sipas gazetës Sport, Superkupa e Evropës  është trofeu i 36-të i karrierës së Guardiolës si trajner, që do të thotë se ai tani është trajneri i dytë më i suksesshëm për sa i përket trofeve, duke kaluar Mircea Lucescu, i cili ka 35.

  Ai është ende prapa menaxherit legjendar të Manchester United, Sir Alex Ferguson, i cili fitoi 49 tituj gjatë karrierës së tij të shkëlqyer.

  Megjithatë, ish- trajneri i Barcelonës, Guardiola, ka të ngjarë të thyej edhe atë rekord në të ardhmen, pasi çdo sezon po fiton trofe.

  Ndryshe, trajneri katalunas ka fituar me Cityn trofe çdo 27 ndeshje.

  Lajmi Paraprak

  Gabimet që i bëjmë kur hamë pemë

  Lajmi i rradhës

  Studimi i Universitetit të Oksfordit: Punonjësit e lumtur janë 13% më produktivë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë