Përse nuk u rigjuajt penalltia e Elches: Oblak kishte kaluar vijën

  Minutat e fundit të Atletico Madridit në udhëtimin në Estadio Martinez Valero u rrethua me shumë polemika.

  Elche kishte shansin për të barazuar rezultatin, kur Marcos Llorente shkaktoi penallti për lojë me dorë.

  Fidel mori përgjegjësinë që të gjuante atë, por e humbi, duke drejtuar përpjekjen e tij nga shtylla e djathtë e Jan Oblak.

  Oblak , i cili veproi në mënyrën e duhur ndaj goditjes së shpejtë, u kap nga kamerat televizive që shkelin vijën e tij kur Fidel gjuajti penalltinë. Portierëve nuk u lejohet të lëvizin të dyja këmbët nga vija e tyre para se të goditet topi.

  Sidoqoftë, asnjë sinjal nuk u urdhërua nga VAR-i apo gjyqtari.

  Pse nuk u rikthye penalltia e Elche?

  Ligjet zyrtare të lojës shpjegojnë që ri-gjuajtjet urdhërohen kur portieri bën një pritje ose ndikon qartë në pjesën e lojës.

  “Nëse portieri e pret dhe nëse topi del jashtë ose godet shtyllën, goditja rikthehet vetëm nëse shkelja e vijës nga portieri ndikon qartë në gjuajtësin e penalltinë”, thuhet në ligje.

  Ekziston një vijë e paqartë nëse Oblak ka ndikuar apo jo direkt te Fidel , por zyrtarët e VAR vendosën të mos ndërhyjnë. /Telegrafi/

  Lajmi Paraprak

  Kroacia regjistron rënien më të madhe demografike në histori

  Lajmi i rradhës

  Sa janë shanset që Messi të qëndrojë te Barcelona apo të kalojë te PSG?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë