Dëmet që shkakton përdorimi i freskueses për shëndetin

  Freskuesja është një pajisje shpëtimtare për ata që nuk kanë mundësi të përballojnë një kondicioner.

  Kjo pajisje supozohet të na sjellë freskinë e nevojshme për të duruar vapën përvëluese të këtyre ditëve.

  Megjithatë, ekspertët thonë se freskueset mund të rrisin rrezikun e drobitjes nga vapa.

  Nëse temperatura e jashtme rritet mbi 35 gradë, freskuesja nxit rritjen e temperaturës së trupit, thonë studiuesit.

  Sipas tyre,  frekuesja në të vërtetë fryn ajrin që është më i ngrohtë se trupi.

  Ata e krahasojnë freskuesen me ventilatorin e sobës që përshpejton pjekjen e një ushqimi të caktuar.

  Freskuesja elektrike më e rrezikshme në mot të nxehtë e të thatë

  Një studim tjetër të cilit i referohet AgroWeb.org thotë se freskuesja është veçanërisht e rrezikshme për shëndetin në klimë të nxehtë dhe të thatë.

  Megjithatë, përdorimi i saj ndihmon në uljen e temperaturës bazë të trupit dhe mbron zemrën kur klima është e nxehtë por e lagësht.

  Njerëzimi do të preket nga goditje të nxehta të klimës

  Valët e nxehtësisë, thonë ekspertët, do të jenë më të shpeshta dhe më të ashpra si pasojë e ngrohjes globale.

  Vetëm në vitin 2003, u regjistruan mbi 30,000 viktima si pasojë e të nxehtit, ndërsa në  vitin 2010, vetëm në Moskë u regjistruan mbi 11,000 viktima.

  Shumë studime mbi përdorimin e freskueses dhe ndikimit të saj në shëndet sugjerojnë se kjo pajisje rrit rrezikun e vdekjes gjatë motit përvëlues.

  Kjo për vetë faktin se freskuesja nuk të freskon.

  Ajo thjesht qarkullon ajrin i cili është i të njëjtës temperaturë si ajo e ambientit.

  Freskuesja përshpejton avullimin e djersës që do të thotë se shkakton humbjen e madhe të lëngjeve nga trupi.

  Nëse njeriu djersin shumë dhe nuk zëvendëson lëngjet e humbura, do të dehidratohet më shpejt.

  Kësisoj ai do të jetë më i drobitur nga vapa dhe problemet që shkakton ajo tek organet./AgroWeb

  Lajmi Paraprak

  Gjykata e Apelit vendosi: vulat e PD-së i takojnë Sali Berishës

  Lajmi i rradhës

  Si ndikon aktiviteti fizik në uljen e kolesterolit?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë