Sa ujë duhet të pinë fëmijët në ditë

  Kur bëhet fjalë për hidratimin e fëmijëve dhe marrjen e një sasie adekuate uji, gjithçka varet nga mosha dhe pesha e foshnjës. 

  Nevojat ditore të të rinjve do të plotësohen me disa gota në ditë të cilat rriten me moshën dhe peshën.

  Uji është një lëndë ushqyese jetike që ndihmon në kontrollin e temperaturës së trupit, mbështet tretjen e shëndetshme, largon “mbeturinat” nga trupi, parandalon kapsllëkun dhe më shumë, për këtë arsye është shumë e rëndësishme të kujdeseni për hidratimin.

  Sasia e lëngjeve që i nevojiten fëmijës suaj varet nga pesha dhe aktiviteti i tij fizik. 

  Sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë (AAP), “fëmijëve të moshave 1-3 vjeç u duhen përafërsisht 4 gota pije në ditë, duke përfshirë ujë ose qumësht.

  Kjo rritet në rreth 5 gota dhe 7-8 gota për fëmijët e moshave 4-8 vjeç. fëmijë më të mëdhenj “.

  Mbani në mend se pjesa më e madhe e marrjes së lëngjeve duhet të jetë ujë, dhe sasia do të rritet në muajt e ngrohtë. 

  Modeloni vetë hidratimin e duhur – kur fëmijët shohin prindërit e tyre që vazhdimisht kërkojnë ujë, ata do të jenë më të prirur të bëjnë të njëjtën gjë.

  Përmirësoni shijen e ujit të thjeshtë duke shtuar një sasi të vogël të lëngut të frutave ose duke shtrydhur në ujë limon, gëlqere, portokall ose grejpfrut.

  Gjithashtu, fëmija juaj nuk duhet të marrë lëngje ekskluzivisht nga lëngjet. Frutat me lëng si shalqiri dhe manaferrat dhe perimet si kastravecat mund të kontribuojnë në hidratimin.

  Kufizoni marrjen e lëngjeve të gazuara – përpiquni të mbani në minimum lëngjet e frutave dhe pijet elektrolitike dhe hollojini me ujë, sepse ato përmbajnë shumë sheqer.

  Gjithashtu shmangni pijet që përmbajnë kafeinë, të tilla si çaji i ftohtë ose shumë pije të gazuara, sepse kafeina është një diuretik që mund të kontribuojë në procesin e dehidrimit duke rritur humbjen e lëngjeve.

  Përveç kësaj, kafeina si një stimulues mund të zvogëlojë simptomat e dehidrimit.

  Fëmijët janë më të prirur për dehidrim sesa të rriturit sepse trupat e tyre nuk qetësohen në mënyrë efikase, prandaj është e nevojshme të kujdeseni më shumë për marrjen e duhur të ujit. 

  Rreziku lind kur lëngjet largohen nga trupi duke djersitur më shpejt sesa zëvendësohen, dhe dehidrimi i rëndë mund të jetë kërcënues për jetën.

  Një shenjë e mirë e hidratimit të duhur është urina e verdhë e verdhë ose e pastër.

  Urina më e errët, ulja e urinimit, lëkura e thatë, buzët e copëtuara dhe mungesa e lotëve kur qan mund të jenë shenja të dehidrimit.

  Sidoqoftë, e mira është që fëmijët ri-hidratohen mjaft shpejt dhe nuk duhet shumë për të ruajtur një nivel optimal.

  Lajmi Paraprak

  Ja kur formohen kujtimet më të hershme në jetën e njeriut

  Lajmi i rradhës

  Nga Italia në Arktik | Gruaja që kaloi pandeminë e vetme

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë