Problemet e lëkurës mund të jenë shkaktare të shumë problemeve të tjera

  Inflamacioni i lëkurës, ndryshimet në strukturë dhe ngjyra, kruajtja dhe njollat ​​mund të jenë rezultat i një infeksioni, një problemi kronik të lëkurës ose kontaktit me një alergjen.

  Shumica e problemeve të lëkurës mund të zgjidhen me kujdes të duhur, ndërsa disa kushte si psoriaza kërkojnë trajtim më serioz. Lëkura është organi më i madh dhe çdo shqetësim në pamjen e saj i shkaktuar nga një gjendje serioze shkakton sëmundje fizike dhe mendore.

  Aknet, ekzemat, dermatiti seborrheik, kanceri i lëkurës dhe psoriaza janë pesë sëmundjet më të zakonshme të lëkurës, pohon mjekia Macrene Alexiades – Armenakas pranë Shkollës së Mjekësisë të Universitetit Yale.

  • Rreth 165 milion fëmijë në të gjithë botën vuajnë nga ekzema
  • Deri në 47 për qind deri 60 për qind e të sëmurëve nga ekzema raportuan se kishin probleme me gjumin.
  • Deri në vitin 2050, 50 për qind e popullsisë së botës parashikohet të ketë probleme alergjie.
  • 50 për qind e njerëzve me dermatit atopik ndihen të stigmatizuar.
  • 40 për qind e grave të rritura kanë puçrra.
  • 50 për qind e njerëzve me puçrra janë të izoluar.
  • Pothuajse 80 për qind e të sëmurëve nga ekzema mungojnë në punë gjatë periudhave të aktivizimit të sëmundjes.
  • 80 për qind e pacientëve në kimioterapi kanë probleme me lëkurën.
   Aknet në fytyrë rrisin ndjeshëm rrezikun e depresionit
   Rreth 1.9 miliardë njerëz në të gjithë botën vuajnë nga sëmundjet e lëkurës, dhe ajo që shumica mund të identifikohem me të janë sigurisht puçrrat. Aknet, përveç që mundojnë njerëzit në pubertet dhe adoleshencë, po bëhen më të zakonshme për arsye që nuk janë përcaktuar ende në moshën e rritur. Efektet e puçrrave kanë pasoja të mëdha sepse, përveç lëkurës, ato sjellin edhe pasoja të rënda për shëndetin mendor. Sipas hulumtimit, 46 për qind e njerëzve me puçrra kanë një tendencë për të zhvilluar depresion, shkruan KP.

  Arsyet kryesore për shfaqjen e puçrrave në jetën e mëvonshme shoqërohen me ndikimin e madh të hormoneve të stresit në sintezën e rritur të hormoneve mashkullore (androgjenet) si dhe në lëkundjet hormonale që ndodhin para dhe gjatë menopauzës. Aknet në menopauzë ndodhin si rezultat i niveleve të ngritura të progesteronit me mungesë të estrogjenit, i cili stimulon gjëndrat dhjamore për të rritur prodhimin e sebumit. Përveç kësaj, stresi stimulon gjëndrat mbiveshkore për të prodhuar hormonet e stresit kortizol dhe dehidroepiandrosteron (DHEA).

  Aknet shfaqen më shpesh në fytyrë me të cilën ne i prezantohemi botës dhe sipas së cilës njerëzit na mbajnë mend. Shfaqja e parregullsive në një pjesë kaq të shquar të trupit tonë mund të shkaktojë pasoja psikologjike dhe emocionale që dëmtojnë vetëbesimin dhe në disa raste mund të çojnë edhe në gjendje më të rënda dhe serioze si depresioni dhe shmangia e kontakteve sociale.

  Rrjetet sociale japin një pamje të deformuar të realitetit që i bën njerëzit me puçrra edhe më të tërhequr
  Reagimet dhe qëndrimet e mjedisit mund të minojnë më tej vetëbesimin tashmë të brishtë të një personi. Për shkak se ne jetojmë në një epokë ku rrjetet sociale po diktojnë standardet e bukurisë, ka një theks të veçantë në ndërgjegjësimin për të gjitha pa përsosmëritë që kemi. Për shkak të përdorimit të filtrave dhe ‘photoshopit’, të gjithë rreth nesh duket se kanë fytyra perfekte. Ne e gjejmë veten në një gjendje ku mendojmë se jemi një përjashtim nga rregullat në një mjedis në dukje të patëmetë, pavarësisht nëse kemi vetëm disa puçrra në fytyrën tonë ose një problem i madh dermatologjik. Për këtë arsye, njerëzit me akne dhe probleme të tjera të lëkurës shpesh izolojnë veten dhe shmangin shoqërimin, dhe ajo që intensifikohet më tej është vetëkritika jonë.

  Nuk mund të mohohet që pamja e jashtme është e rëndësishme sepse kontribuon kryesisht në përshtypjen e parë që një person bën për ne, por nuk është më e rëndësishmja dhe nuk na përcakton si person. Mjekët thonë se është e nevojshme të kuptohet se pamja nuk përcakton kush jemi.

  Është e rëndësishme të kuptojmë se ne mund të ndikojmë në mënyrën se si mendojmë dhe të ndryshojmë me këmbëngulje vetë-bisedën negative që ndodh si rezultat i pasigurisë së shkaktuar nga aknet. Kërkimet tregojnë se marrja e një pozicioni në pushtet mund të na bëjë më të sigurt në vetëm tre minuta. Është gjithashtu e rëndësishme të përcaktojmë mbështetjen tonë. Rrethohuni me njerëz me të cilët ndiheni të sigurt dhe me të cilët mund të ndajmë pasiguritë tona.
  Ndihma dhe trajtimi i akneve
  Trajtimi i akneve vulgaris varet nga disa faktorë duke përfshirë ashpërsinë e pamjes klinike, kohëzgjatjen e sëmundjes dhe rezultatet e trajtimit të mëparshëm.. Kozmetika dhe përgatitjet e ndryshme mund të kenë përbërës që bllokojnë ose thajnë lëkurën dhe shkaktojnë njolla dhe puçrra. Prandaj, është e nevojshme të zgjidhni produkte të testuara dermatologjikisht dhe jo-komedogjene (do të thotë që produkti nuk përmban vajra dhe substanca të tjera që bllokojnë poret) që do të ushqejnë lëkurën dhe nuk do të përkeqësojnë gjendjen e saj origjinale, qoftë ajo normale, e thatë apo lëkurë e ndjeshme.

  Ivana Nola, dermatologe kroate nga Zagrebi shpjegon se cilat trajtime jo- invazive në trajtimin e puçrrave tek të rriturit japin rezultatet më të mira: “Aknet në moshë të rritur sillen ndryshe nga puçrrat në pubertet dhe për këtë arsye trajtohen ndryshe. Trajtimet invazive në operacionet dermatologjike janë kryesisht infuzion i lëkurës me oksigjen, pastaj trajtime me peeling tejzanor si dhe trajtime mikrodermabrasion në kombinim me peels kimikë të përshtatshëm për llojin e lëkurës, pastaj radiofrekuencë fraksionale dhe terapi laser mund të kryhet për këtë lloj ndryshimi”.

  Nola shpjegon se si është e nevojshme të vlerësohet nëse ka ndonjë ndryshim tjetër në lëkurë, pasi që lloji i trajtimit që do të aplikohet varet prej saj, “Ashtu si aknet te të miturit, puçrrat në moshën e vjetër zakonisht nuk largohen vetëm nga terapia e ditës, por kjo terapi shpesh duhet të kombinohet me terapi orale, pra me ilaçe nga grupi i antibiotikëve ose retinoideve. Por në çdo rast, trajtimi i akneve në moshën e moshuar, si dhe te të rinjtë, kështu që duhet një kohë e caktuar prej dy deri në gjashtë muaj për të kuruar aknet”.

  Për fat të mirë, për shumicën e të rriturve, aknet mund të hiqen me kujdesin e duhur për lëkurën dhe produktet e zgjedhura me kujdes. Duhet të kihet parasysh gjithashtu se pa kujdesin e duhur ato mund të kthehen shpejt.
  Këshilla të përgjithshme

  1. Rekomandohet të lani fytyrën pasi të jeni zgjuar dhe para se të shkoni në shtrat. Nëse lani më shumë se dy herë në ditë, përveç nëse jeni veçanërisht të djersitur, mund të irritoni lëkurën tuaj.
  2. Mos fërkoni ose përdorni produkte të mprehta. Aknet nuk ndodhin për shkak të papastërtive, kështu që fërkimi më i fortë dhe përdorimi i produkteve të forta nuk ndihmojnë dhe mund të çojnë në rritjen e skuqjes dhe acarimit.
  3. Përmbahuni nga shtrydhja pasi mund të shkaktojë inflamacion edhe më të thellë dhe të lërë shenja.
  4. Lani rregullisht gjithçka që bie në kontakt me lëkurën: shtratin, furçat e grimit dhe madje edhe ekranin e telefonit. Do të ishte ideale të pastroni aksesorët e grimit çdo ditë. Por nëse kjo nuk është e realizueshme, provoni t’i monitoroni një herë në javë. Ju mund ta fshini telefonin një ose dy herë në ditë me një pastrues të veçantë.
  Lajmi Paraprak

  Tetë gjëra që mund të bëni gjatë ushqyerjes me gji të foshnjës tuaj

  Lajmi i rradhës

  Supë me bizele dhe nenexhik

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë