Nutricionisti shpjegon pse duhet ta ngrini avokadon

  A keni dëgjuar që avokado është një frut? Shpesh është e vështirë ta krahasojmë me luleshtrydhen apo mollën. Për shkak të pamjes, ne mendojmë se është një perime.

  Fruti përmban sasi të shumta yndyrash dhe ka nivele të ulëta të karbohidrateve. Është shumë i sigurt për konsum për dieta keto dhe dieta të tjera me pak karbohidrate. Kështu që, mund ta ngrini për t’u siguruar që jeni të furnizuar me të.

  Studime të shumta treguan se ky frut është shumë i shëndetshëm, në mënyrë që të mund ta shfrytëzoni atë. Ka vetëm një problem. Avokado bëhet kafe shumë shpejt!

  Para ngrirjes së këtij fruti, duhet të dini pse ndryshon ngjyrën e tij shumë shpejt.

  Pse avokadot ndryshojnë ngjyrën e tyre?

  Pasi të blini një avokado, duhet t’i vendosni në frigorifer dhe të prisni 24-48 orë, dhe pastaj do të fillojë të ndryshoj ngjyrë. Pra, oksigjeni është shkaktar.

  Nëse avokado është e ekspozuar ndaj ajrit, ajo menjëherë do të fillojë të oksidohet. Lëkura e saj është e përbërë nga acid oleik dhe acid linoleik, që përmbajnë shumë nivele karbohidratesh.

  Një tjetër hile për të ngadalësuar procesin e padëshiruar është të vendosni lëng limoni në avokado. Është thelbësore të dini disa këshilla dhe hile para se të ngrini këtë frut. Le të mos harrojmë se nëse i ndajmë frutat në gjysmë, gjysmën e mbetur duhet ta mbështjellim, kështu që të ngadalësojmë njollën.

  Si të ngrijmë avokadot?

  Gjëja e parë që duhet të bëni është të vendosni nëse do ta ngrini atë në tërësi apo në copa. Mund të përdorni një qese magazinimi për të ngrirë gjashtë gjysma ose tre avokado të plota. Së pari, duhet të hiqni lëkurën dhe të eleminoni thelbin e frutave.

  Së dyti, duhet të shtoni lëng limoni për të parandaluar ngjyrën kafe. Sigurohuni që keni eleminuar ajrin në mënyrë që oksidimi të mos jetë problem. Ky frut në frigorifer mund të mbetet i freskët deri në dy vjet.

  Lajmi Paraprak

  Si t’i mbani peshqirët tuaj të freskët dhe të butë

  Lajmi i rradhës

  Largoni gëlqeren dhe mykun nga banja

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë