Përfitimet që sjell ekspozimi në diell

  Ekspozimi në diell na mundëson plotësimin e nevojës për vitaminën D e cila është shumë e rëndësishme për shëndetin. Ai ofron një sërë përfitimesh por nëse është i tepruar, këto përfitime bëhen të rrezikshëm.

  Në këtë artikull do të mësoni më shumë për përfitimet që ekspozimi në diell i ofron organizmit..

  Ul Tensionin e Gjakut
  Përfitimi i parë që vjen nga ekspozimi i matur në diell është ulja e tensionit të gjakut.

  Disa studime, të cilave u referohet AgroËeb.org kanë zbuluar se gjaku çliron oksidin nitrik sapo drita e diellit të prekë lëkurën.

  Kjo substancë ndihmon në uljen e tensionit të gjakut dhe rrjedhimisht ul rrezikun e atakut në zemër apo ishemisë.

  Por kjo nuk do të thotë që ju të qëndroni me orë të tëra në diell për të ulur tensionin e gjakut.

  Shëndeti i Kockave
  Osteoporoza është një nga sëmundjet më të frikshme që i ndodh një njeriu.

  Osteoporoza është një sëmundje gjatë së cilës densiteti i kockës dhe cilësia e saj reduktohet gradualisht duke e bërë atë më të thyeshme.

  Pacientët që vuajnë prej saj këshillohen të të marrin vitaminë D jo vetëm si suplement por edhe nga dielli.

  Kjo vitaminë ka një lidhje të drejtpërdrejtë me dendësinë e kockave, ndaj një ekspozim i matur në diell përmirëson shëndetin e tyre.

  Gjumi
  Kur drita e diellit bie në kontakt me sytë, në tru dërgohet sinjali i zgjimit ose i prodhimit të melatoninës.

  Bëhet fjalë për një hormon që na bën të përgjumur dhe na ndihmon të flemë mirë.

  Drita e diellit ndihmon në mirëmbajtjen e një ritmi normal ku njeriu fle siç duhet në bazë të dritës natyrale të diellit.

  Përmirëson Imunitetin
  Ekspozimi ndaj dritës së diellit në nivele mesatare e mbron trupin nga infeksionet sepse fuqizon imunitetin.

  Ekspozimi në diell rrit nivelin e rruazave të bardha në gjak të cilat përmirësojnë imunitetin dhe na mbajnë të mbrojtur nga infeksionet./Agroweb/

  Lajmi Paraprak

  Dimitrov: Çështja e gjuhës është e brendshme

  Lajmi i rradhës

  Mutizmi selektiv tek fëmijët

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë