Perimet që lehtësojnë dhimbjet e reumatizmës dhe artritit

  Ekspertët i kanë përqendruar përpjekjet e tyre në zbulimin e lidhjes së ushqimeve dhe erëzave me zbutjen e dhimbjeve të shkaktuara nga reumatizma dhe artriti.

  Sipas tyre, frutat, perimet dhe drithërat janë natyralisht të aftë të luftojnë inflamacionin dhe të mirëmbajnë peshën e trupit.

  Mbipesha është problematike për kyçet, sipas informacioneve të AgroWeb.org.

  Për çdo 500 gramë të humbur, pesha e gjurit lehtësohet si të kishit humbur 2 kilogramë.

  Ushqimet që lehtësojnë dhimbjet e artritit

  Ndonëse nuk ka një ushqim specifik që mund të përshkruhet si magjik kundër dhimbjeve, një regjim i shëndetshëm ushqimor bën ndryshim në organizëm.

  Brokoli dhe lakrat

  Këto perime janë të dobishme në ngadalësimin e progresit të sëmundjes.

  Ato janë të pasura në ushqyes, vitamina dhe minerale që u bëjnë mirë kyçeve dhe zbusin dhimbjen.

  Peshqit

  Salmoni, peshku ton, trofta dhe skumbria janë të pasura me acide yndyrore omega-3 që luftojnë inflamacionin.

  Peshqit duhen ngrënë dy tre herë në javë.

  Në të kundërt, duhet të merrni suplementë të omega-3.

  Hudhra

  Hudhra, qepët dhe preshi përmbajnë përbërës që luftojnë një sërë sëmundjesh, përfshirë artritin.

  Sipas të dhënave të AgroWeb.org, këto përbërës, kufizojnë ndjeshëm aktivitetin e enzimave që dëmtojnë kyçet.

  Vitamina C

  Antioksidantët tek vitamina C ngadalësojnë avancimin e sëmundjes, thonë ekspertët.

  Studimet thonë se njerëzit që marrin suplementë të kësaj vitamine të rëndësishme janë 11 përqind më pak të rrezikuar nga artriti dhe sëmundjet e ngjashme.

  Përveç suplementëve, vitaminën C mund ta merrni nga shumë fruta dhe perime të ndryshme.

  Këtu përfshihen luleshtrydhet, kivi, ananasi ose pjepri.

  Megjithatë, sipas informacioneve të AgroWeb.org, rekomandohet kujdes në konsumin e suplementëve.

  Shqetësimet janë kryesisht të fokusuara tek doza e tyre.

  Ekspertët thonë se njeriu nuk duhet të marrë doza të larta të suplementëve.

  Dozat nuk duhet të jenë më të larta se 65 ose 85 miligramë, sepse nëse merrni doza më të larta të kësaj vitamine jeni më të rrezikuar nga gurët në veshka. /AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  Ushqyerja e nxitur nga stresi?

  Lajmi i rradhës

  Prerjet cezariane në trend – “Kam frikë nga dhimbjet e lindjes”

  Lajme tjera

  Skleroza e shumëfishtë

  Një studim nga neurologët e Sorbonës zbuloi se kishte pesë sëmundje që preknin pacientët me sklerozë të shumëfishtë…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë