Perimja që ju ndihmon të humbisni peshë më shpejt

  Ekzistojnë shumë arsye për të konsumuar më shumë perime me gjethe jeshile.

  Të tilla janë faktet se ato mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, të ulin presionin e gjakut dhe kolesterolin dhe mbajnë trurin tuaj të mprehtë.

  Në treg ju mund të gjeni perime të ndryshme me gjethe jeshile që mund t’ju ofrojnë një sërë përfitimesh në lidhje me shëndetin.

  Por sipas dietologëve, mes llojeve të shumta, vetëm një prej tyre bie më në sy kur vjen puna për të humbur peshë.

  Cila perime është më e mira kur bëhet fjalë për të rënë nga pesha?

  Spinaqi është pikërisht ai që kryeson listën e perimeve me gjethe jeshile që janë më ta mirat për humbjen e peshës dhe kjo për disa arsye!

  Arsyeja kryesore është se përmban shumë pak kalori dhe reduktimi i kalorive është një metodë efikase për të rënë nga pesha.

  Arsyeja e dytë ka të bëjë me faktin se gjithashtu përmban shumë pak karbohidrate dhe reduktimi i tyre lidhet gjithashtu me një rënie nga pesha.

  Së fundi, ai është i pasur me fibra, të cilat ju mbajnë të ngopur për shumë gjatë, duke ju ndihmuar të kontrolloni urinë tuaj.

  Nga ana tjetër, duhet të dini se edhe konsumi i tepërt i një lloj ushqimi mund të kthehet në rrezik për shëndetin tuaj, prandaj regjimi juaj duhet të jetë sa më i larmishëm.

  Konsumi i sasive të mëdha të spinaqit mund të çojë në zhvillimin e gurëve në veshka, veçanërisht nëse jeni të prirur për këtë.

  Për të përfituar sa më shumë nga spinaqi nuk është e nevojshme të konsumoni sasi të mëdha.

  Një gotë në ditë është e mjaftueshme për të shtuar të gjitha përfitimet ushqyese në regjimin tuaj ushqimor. /AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  Gjukanoviq shpërndan Parlamentin e Malit të Zi

  Lajmi i rradhës

  Terapia e nxehtë dhe e ftohtë për artiritin – Këshillat e duhura

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë