Pesë përfitimet shëndetësore të ujit, sasia që duhet të pini në ditë

  A e dini se pirja e ujit jo vetëm që ndihmon trupin tuaj të qëndrojë i hidratuar, por gjithashtu sjell disa përfitime shëndetësore që janë thelbësore për funksionimin e përgjithshëm të trupit tuaj?

  Siç sugjerojnë studimet, një i rritur duhet të pijë të paktën 2.7 litra ujë në ditë për të mbajtur trupin të sigurt nga rreziqet shëndetësore që mund të shkaktojë dehidrimi. Megjithatë, për meshkujt, numri rritet në 3.7 litra/ditë.

  “Sasia e duhur e ujit që kërkon trupi juaj varet plotësisht nga mënyra e se çfarë bëni gjatë ditës. Prandaj, sa ujë ju nevojitet varet nga shumë gjëra dhe ndryshon nga personi në person,” thotë Dr. Krtitika Sen Dubey, mjeke e përgjithshme.

  Trupi juaj mund të nxjerrë ujë nga ushqimet që konsumoni, këtu përfshihen frutat dhe perimet e ndryshme që po shtoni në dietën tuaj të përditshme. Sipas studimeve, ju merrni mesatarisht 20 për qind të ujit tuaj nga ushqimet që hani.

  Përfitimet shëndetësore të pirjes së sasisë së duhur të ujit çdo ditë

  Ndihmon në maksimizimin e performancës fizike

  Po, pirja e ujit jo vetëm që hidraton trupin tuaj, por gjithashtu ju siguron sasinë e energjisë që trupi juaj ka nevojë për të performuar më mirë gjatë gjithë ditës. Kur trupi juaj është i hidratuar në mënyrë të përsosur, ai mund të kryejë më mirë aktivitetet.

  Ndikon në nivelet tuaja të energjisë dhe rrit funksionimin e trurit

  Një trup i dehidratuar mund të luftojë shumë për të funksionuar normalisht. E di pse? Truri juaj ndikohet fuqishëm nga statusi juaj i hidratimit. Sipas studimeve, edhe dehidrimi i lehtë, mund të dëmtojë shumë aspekte të funksionit të trurit.

  Vuani nga dhimbje koke të vazhdueshme? Pini ujë

  Dehidratimi mund të shkaktojë dhimbje koke dhe migrenë në disa individë. Mos konsumimi i mjaftueshëm i ujit mund të shkaktojë dhimbje koke të vazhdueshme, prandaj është e rëndësishme që ta ndihmoni trupin tuaj të qëndrojë i hidratuar për të shmangur dhimbjet e pashpjegueshme të kokës.

  Lehtëson kapsllëkun

  Nëse vuani nga kapsllëku, sigurohuni që të kontrolloni sa ujë po pini në baza ditore.

  Ilaçi më i mirë për gurët në veshka

  Nëse jeni diagnostikuar me gurë në veshka, duhet të jeni rekomanduar nga mjeku juaj për sasinë e ujit që duhet të pini çdo ditë. Gurët në veshka, të njohur edhe si gurë urinar janë grumbuj të dhimbshëm të kristaleve minerale që formohen në sistemin urinar. /TCH/

  Lajmi Paraprak

  Cilët tinguj dhe ngjyra mund t’i shqetësojnë fëmijët me autizëm

  Lajmi i rradhës

  Microsoft gjobitet me 20 milionë dollarë për shkelje të privatësisë së fëmijëve

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë