Mënyra më e shëndetshme për të gatuar çdo perime

  Perimet e shëndetshme mund të gatuhen në shumë mënyra të ndryshme, disa prej të cilave janë: kaurdisja, gatimi me avull, zierja dhe pjekja.

  Duke qenë se metodat e gatimit janë të larmishme, konsumatori duhet të përzgjedhë mënyrën e duhur për të përfituar nivelin maksimal të vlerave të perimeve.

  Rregulli më i rëndësishëm i gatimit të perimeve

  Nëse dëshironi të përfitoni më shumë prej perimeve, mos i zieni kurrë ato.

  Çdo ushqyes që kanë perimet tretet në ujë, thonë ekspertët.

  Nga ana tjetër, gatimi me avull ruan shumicën e ushqyesve.

  Pjesa më e madhe e perimeve përmbajnë folat dhe vitaminë C, të cilat nuk përshtaten mirë me temperaturën e lartë.

  Gatimi në mikrovalë nga ana tjetër, arrin të ruajë një pjesë të ushqyesve sepse procesi i gatimit është i shkurtuar.

  Perimet me ngjyrë të kuqe, verdhë, portokalli dhe jeshile

  Perimet me ngjyra të ndezura si domatet, specat, patatet e ëmbla, kungulli dhe karrotat janë ndër burimet më të pasura të karotenoidëve, antioksidantë të fuqishëm për organizmin.

  Këto antioksidantë çlirohen falë nxehtësisë, ndaj perime të tilla duhen kavërdisur me temperaturë mesatare ose të lartë.

  Gatimi në furrë është gjithashtu një opsion i mirë sepse nxjerr në pah vlerat më të mira të perimeve.

  Barishtet

  Spinaqi, lakrat e egra e të tjerë përmbajnë acid oksalik, një substancë që parandalon përthithjen e kalçiumit dhe hekurit.

  Gatimi shpërbën këtë acid dhe trupi arrin të përthithë ushqyesit.

  Barishtet janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminave B dhe C, të cilat shkatërrohen me nxehtësinë.

  Mënyra e duhur për të gatuar barishtet është ai me avull për maksimumi 10 minuta.

  Më pas mund t’i kavërdisni me pak hudhër dhe vaj ulliri që të përfitoni edhe vitaminat A, E dhe K.

  Perimet ngjyrë vjollcë

  Lakra e kuqe, panxhari, patëllxhani dhe qepa e kuqe përmbajnë substanca të rëndësishme që luftojnë inflamacionin dhe mbrojnë zemrën.

  Ato nuk duhen zier dhe nuk duhen gatuar me avull sepse humbasin vitaminat.

  Për këto perime, mënyra më e mirë e gatimit është pjekja ose skuqja e shpejtë.

  AgroWeb.org ju këshillon se patëllxhani nuk duhet qëruar sepse shumica e fibrës është akumuluar pikërisht tek lëkura.

  Brokoli Dhe Lulelakra

  Lakrat e vogla, brokoli dhe lulelakra përmbajnë substanca të rëndësishme që mbrojnë kundër kancerit.

  Këto substanca ruhen vetëm nëse perimet gatuhen me avull dhe më pas të spërkaten me pak vaj ulliri.

  Yndyra në fjalë lehtëson përthithjen e vitaminave.

  Një tjetër opsion është që t’i hidhni perimet në një tenxhere me ujë të nxehtë dhe t’i mbani për 30 sekonda ose një minutë.

  Më pas, duhet t’i transferoni menjëherë në një enë të mbushur me ujë me akull.

  Në këtë mënyrë do të ruani shijen dhe ngjyrën e perimeve.

  Legumet

  Fasulet, qiqrat, thjerëzat janë një burim i shkëlqyer proteinash, por për shumë njerëz ato shkaktojnë gazra dhe fryrje.

  Për të shmangur këtë aspekt negative, AgroWeb.org rekoman që legumet të mbahen në ujë gjatë gjithë natës ose për të paktën 8 orë.

  Më pas ato duhen zier dhe plotësuar me hudhra, rozmarinë, kripë, trumzë dhe vaj ulliri.

  Hudhra

  Hudhra përmban alicinë, e cila ofron shumë përfitime për zemrën.

  Alicina çlirohet vetëm në rastet kur hudhra shtypet ose grihet hollë.

  10 minuta pas grirjes hudhra mund të përdoret në gatim.

  Ajo rekomandohet të hidhet në pjesën përfundimtare të gatimit për të dhënë më shumë shije dhe vlera./AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  TRAGJEDIA E 8 SHTATORIT | Nesër protestohet para Gjykatës Themelore të Tetovës

  Lajmi i rradhës

  Efektet e kondicionerit në shëndet

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë