Molla që nuk duhet të përdorni në gatim

  Vjeshta është sezoni i mollëve të dashura dhe përveçse t’i shijoni të freskëta me to mund të përgatisni edhe një sërë recetash.

  Në të gjithë morinë e varieteve të tyre dhe recetave që mund të përgatisni, ekspertët sugjerojnë të lini njërin lloj larg gatimeve.

  Ekspertët e kuzhinës në fakt kanë një të preferuar dhe një më pak të preferuar përsa i përket mollëve.

  Arsyet për këtë zgjedhje lidhen direkt me shijen përfundimtare të tyre pas gatimit.

  Çfarë nuk duhet të zgjidhni kurrë?

  Megjithëse mund t’ju tërheqin vëmendjen me ngjyrën dhe pamjen e bukur mollët e kuqe Red Delicious nuk duhet t’i përdorni në recetat tuaja.

  Mollët e kuqe nuk këshillohen të përdoren në receta pasi ato humbasin shijen gjatë procesit të gatimit.

  Megjithëse janë ndër më të bukurat e të shijshmet e mollëve, në receta ato e humbasin të gjithë këtë vlerë.

  Në vend të tyre mund të përdorni mollët e athëta, jeshilet apo të verdhat të cilat përshtaten shumë më mirë me recetat e ëmbla.

  Për të përgatitur një kek me mollë apo një tartë të shijshme zgjidhni mollë të verdha siç janë Golden Delicious të cilat janë ndër më të përhapurat në tregje.

  Ato i japin shijen e duhur këtyre ëmbëlsirave pasi balancojnë të ëmblën dhe të athtën duke mos ju velur.

  Lajmi Paraprak

  Murseli, kandidat i vetëm që ka program për rindërtimin e teleferikut

  Lajme tjera

  A skadojnë erëzat?

  Erëzat janë një nga delikatesat më të mira të kuzhinës, pasi dhurojnë shumë aromë dhe shije. Nuk ka…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë