Rini e përhershme me ushqimet e pasura me kolagjen

  Kolagjeni është një proteinë që trupi e prodhon natyralisht. Ajo është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit dhe gjallërisë së lëkurës.

  Përbërësi kolagjen gjendet në çdo organ të trupit, përfshirë kocka, lëkurë, ligamente dhe kërce.

  Kolagjeni bashkëpunon me proteinën elastinë për të ruajtur elasticitetin e indeve.

  Ai ka nevojë për shumë aminoacide, ndërkohë që inflamacioni ka aftësinë ta shkatërrojë.

  Fibrat e kolagjenit përfitojnë shumë nga dy aminoacide: lysina dhe prolina por edhe nga ushqyes të tjetër siç është vitamina C.

  Kolagjeni gjendet poshtë shtresës së jashtme të lëkurës. Ai është baza e indeve lidhorë që mbështesin të gjithë strukturën e lëkurës, ndaj është thelbësor për një lëkurë rinore.

  Me kalimin e moshës, trupi prodhon gjithnjë e më pak kolagjen, ndërkohë që lëkura hollohet duke i çelur rrugën rrudhave.

  Dielli, ndotja, radilalet e lira dhe duhanpirja, janë gjithashtu përgjegjës për rënien e sasisë së prodhuar të kolagjenit.

  Trupi prodhon vazhdimisht kolagjen për të riparuar dëmet, por pas moshës 35-40 vjeçare, prodhimi dhe cilësia e tij zbehet.

  Lajmi i mirë është se, përveç trajtimeve kozmetike, ushqimi është një tjetër burim i pasur me kolagjen.

  Më poshtë do të gjeni listën e ushqimeve të pasura me kolagjen të sugjeruara nga AgroWeb.org.

  Ekspertët thonë se prodhimi i kolagjenit është në varësi të nivelit të përshtatshëm të aminoacideve, 9 prej të cilave nuk prodhohen nga trupi dhe duhen marrë nëpërmjet ushqyerjes.

  Burimet shtazore siç janë shpendët, peshku, djathi, qumështi dhe vezët arrijnë të plotësojnë kërkesën për nëntë aminoacide.

  Antocianidina

  Frutat e pasura me bioflavonoidinë dhe antocianidinë mbështesin indet lidhore dhe fibrën e kolagjenit.

  Ato gjenden në ushqimet me ngjyrë të kuqe ose vjollcë siç janë qershitë, manaferrat dhe boronicat e kuqe.

  Antocianidina rrit nivelet e vitaminës C në qeliza, mbron kundër dëmeve të shkaktuara nga radikalet e lira dhe parandalon shkatërrimin e kolagjenit në lëkurë.

  Ushqyesit e nevojshëm

  Vitamina C dhe bakri janë të rëndësishëm për prodhimin e kolagjenit dhe riparimin e indeve.

  Konsumoni ushqime të pasura me vitaminë C siç janë kivi, brokoli, sallata e ujit, portokalli, speci, pjepri dhe lulerradhiqe.

  10 ushqimet më të mira që përmirësojnë kolagjenin në lëkurë në mënyrë natyrale

  Lakra
  Produktet e sojës
  Frutat dhe perimet e kuqe
  Fasulet
  Karrotat
  Arrat dhe farat e linit
  Ullinjtë e zinj ose jeshilë
  Limonët dhe portokallet
  Avokado
  Mishi i gjeldetit

  Sigurohuni që këto ushqime të jenë pjesë e dietës suaj për një lëkurë rinore!/AgroWeb

  Lajmi Paraprak

  Kërkohet disperzimi i institucioneve në komunat rurale

  Lajmi i rradhës

  Çfarë përmbajnë tre memorandumet që Greqia nuk i ka ratifikuar ende në Kuvend?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë