Stresi nxit nepsin | Shtatë mënyra për ta minimizuar atë

  Stresi ose ankthi e nxisin njeriun ta shohë ushqimin si ngushëllim.

  Në shumë raste, ushqimi mund të ketë ndikim qetësues ose ngushëllues, por në raste të tjera ai përkeqëson situatën dhe ju bën të shtoni në peshë.

  Nëse ushqimi përbën mënyrën tuaj të preferuar për t’u përballur me ankthin ose një situatë stresuese, atëherë duhet të merrni në konsideratë shtatë këshillat e listuara.

  Mos pini kafeinë ose alkohol

  Kur jeni të stresuar nuk duhet të pini kafeinë ose alkol sepse të dyja këto substanca e përkeqësojnë situatën dhe kanë efekte anësore.

  Për më tepër, si alkoli edhe kafeina ju ofrojnë kalori të padëshiruara.

  Pini shumë ujë gjatë ditës

  Uji frenon kapriçot stresuese të stomakut që thërret për ushqim si pasojë e stresit dhe jo të urisë.

  Uji promovon një sistem tretës të shëndetshëm.

  Kujdes me nivelet e sheqerit në gjak

  Gjatë situatave stresuese por jo vetëm, njeriu duhet të tregojë kujdes ndaj nivelit të sheqerit në gjak.

  Përpiquni të konsumoni disa vakte ushqimore të vogla në vend të tre vakteve të mëdha.

  Acidet yndyrore Omega-3

  Sigurohuni që të konsumoni sa më shumë ushqime të pasura me acide yndyrore omega-3.

  Salmoni, farat e linit dhe arrat janë ushqime ideale të pasura me këto acide yndyrore.

  Këto të fundit përmirësojnë humorin dhe luftojnë inflamacionin në organizëm.

  Kujdes me racionet

  Nëse ju pëlqejnë ushqimet e shpejta, duhet të tregoni kujdes me racionet.

  Në varësi të paketimit të ushqimit, të konsumoni një racion të vetëm dhe më pas ta mbyllni me kaq.

  Nëse vazhdoni të hani ushqim pa mendje, do të ndiheni më të stresuar.

  Ushqimet me Magnez

  Ushqimet e pasura me magnez ndihmojnë në qetësimin e muskujve.

  Drithërat e plota, panxhari, bishtajoret, perimet, arrorët dhe farat janë burime të shkëlqyera të magnezit.

  Ato ofrojnë ndjesinë e ngopjes dhe frenojnë nepsin.

  Kujdes me mënyrën e të ngrënit

  Nëse vëreni se i nënshtroheni nepsit të nxitur nga stresi, përpiquni të kufizoni racionet, në mënyrë që të përqendroheni tek shija e ushqimit.

  Më pas dilni për një ecje.

  Çdo lloj aktiviteti fizik është shkencërisht i provuar si një mënyrë e shëndetshme për të trajtuar stresin.

  Një mënyrë se si të bëni këtë është që të mbushni frigoriferin dhe kuzhinën me ushqime të shëndetshme e jo të përpunuara./AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  Llojet e pagjumësisë | Cilat janë dhe si t’i dalloni

  Lajmi i rradhës

  Koha e misrave të pjekur | Vlerat e forta për shëndetin

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë