Ushqimet që ua largojnë lodhjen

  Lodhja në punë është normale veçanërisht pas detyrave të vështira ose disa orësh të kaluara në një takim. Sidoqoftë, duhet të zgjoheni sa më shpejt që të jetë e mundur pasi dita e punës nuk ka mbaruar dhe ka ushqime të ndryshme që mund t’ju ndihmojnë.

  Merrni dhjetë minuta për një meze të lehtë, hani diçka nga kjo listë dhe do të ndiheni si i ri, raporton Healthista.

  1. Peshqit – Ulin presionin e gjakut dhe konsumi i rregullt mund të zvogëlojë rrezikun e Alzheimerit dhe artritit. Përveç kësaj, acidet yndyrore omega-3 stimulojnë funksionin dhe kujtesën e trurit.

  2. Arra – Zgjedhja më e mirë janë bajamet që përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm, por edhe gjëja më e rëndësishme në punë – përqendrimi. Sigurisht, frutat e tjerë si arrat dhe lajthitë janë gjithashtu të shkëlqyera.

  3. Manaferrat – Dihet që kanë një efekt të madh në qarkullimin e gjakut dhe shëndetin e përgjithshëm të organizmit, por a e dini se manaferrat luajnë një rol të madh në kujtesën e mirë të trurit? Shumë studime e kanë konfirmuar këtë, dhe përmendin boronicat si zgjedhja më e mirë.

  4. Sojë – Produktet e sojës përmbajnë nivele të larta të triptofanit dhe serotoninës, të cilat lidhen drejtpërdrejt me funksionin dhe përqendrimin e përmirësuar të trurit. Përfshini ato në meny të paktën dy herë në javë.

  Lajmi Paraprak

  Thënie frymëzuese nga disa prej grave më të shquara të historisë

  Lajmi i rradhës

  Pse nuk ekziston qoftë një ilaç i vetëm për ta shëruar kancerin?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë