Filmi “I treturi” në programin zyrtar të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë

  Filmi “I Treturi” me skenar dhe regji nga Arben Thaçi, do të shfaqet në programin zyrtar të TIFF – Tiranë në kategorinë e filmave shqiptar ku do të garojë me 11 filma tjerë shqiptarë. Tirana International Film Festival këtë vit do të mbahet prej 24-30 shtator me prezencë fizike dhe online, njofton Nistori.

  Përndryshë TIFF – Tiranë është festivali i parë shqiptar që ka fituar etiketimin OSCAR® qualifying në kategorinë e filmave të shkurtër. Gjithashtu në kategorinë konkurruese në programin kryesor mes shtatë filmave do të shfaqen edhe dy filma kosovar “Zgjoi” e Blerta Bashollit dhe “Në kërkim të Venerës” nga Norika Sefa.

  Përndryshe, filmi “I Treturi” pati parapremierë në kinemanë Cineplex në Shkup në qershor të këtij viti, poashtu më 26 Gusht u shfaq në kategorinë “special screening” në Prifilm Fest në Prishtinë, ndërsa më 28 Gusht bëri hapjen solemne të Festivalit TIFF ODA në Tetovë. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Në flatrat e gjigandomanisë

  Lajmi i rradhës

  Shkolla fillore “Naim Frashëri” në Reçicë të Vogël edhe këtë vit nuk do të jetë gati

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë