Këto janë filmat fitues në TIFF ODA – Tetovë

  Gazetare | Aleina Arsllani

  Festivali TIFF ODA, në këtë edicion shënoi 10 vjetorin e tij. Në këtë edicion jubilar, stafi i festivalit nuk dështoi të na lë mbresë me filmat e përzgjedhur për audiencën e Tetovës dhe më gjërë, shkruan Nistori.  Përgjatë javës patëm shansin që të lundronim në një oqean emocionesh që n’a i dhuruan filmat që ndoqëm dhe të cilët sa vinin dhe bëheshin më interesant. Gjithsesi, secili festival konkurrues duhet të ketë edhe fitues të çmimeve dhe për këtë pjesë u kujdesën juria e zgjedhur e cila ishtë e përbëre nga regjisorë, filmograf, etj, gjegjësisht ndër më të shquarit në punën e tyre.

  TIFF ODA ka shpërblyer me çmime në kategori të ndryshme siç janë: filmi më i mirë, dokumentari më i mirë, kontributi artistik, etj.

  Të ndara në disa kategori edhe filmat, fituesit e çmimeve Win Panorama Competition ishin:

  Film artistik i metrazhit të shkurtër
  “Figurant” nga Jan Vejnar
  Republika Çeke

  Animacioni më i mirë i shkurtër
  “Natural Selection” nga Aleta Rajic
  Bosnja dhe Hercegovina

  Dokumentari më i mirë i shkurtër
  “Survival and school” nga Ilir Kabashi
  Kosovë

  Filmi më i mirë studentor
  “While we are here” nga Anastasia Maltseva
  Rusi

  Në kategorinë Cine Balkan Panorama fituesit ishin:

  Filmi më i mirë
  “Zgjoi” nga Blerta Basholli
  Kosovë, Zvicër, Shqipëri dhe Maqedoni e Veriut

  Dokumentari më i mirë
  “Pajtimi” nga Marija Zidar
  Sloveni, Serbi, Mal i Zi dhe Kosovë

  Çmim nderi
  “Galaksia e Andromakës” nga More Raça
  Kosovë, Spanjë, Itali dhe Maqedoni e Veriut

  Kontributi Artistik
  “101 role, 102 jetë Bajrush Mjaku”
  Maqedonia e Veriut. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Thënie nga Honore De Balzac

  Lajmi i rradhës

  Në Singapor drejtori i shkollës u dërgon letër prindërve para provimeve të fëmijëve të tyre

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë