Librat që e bënë miliarder themeluesin e Shopify

  Disa miliarderë e arritën suksesin e tyre falë hijeshisë së tyre personale, aftësisë së tyre për biznes dhe komunikimit. Të tjerët ishin “nerds” të qetë, të rezervuar, të cilët  arritën të krijonin një produkt të suksesshëm.

  Bashkëthemeluesi i Shopify, Tobias Lütke renditet në grupin e dytë. Si një programues, Lütke nuk kishte ndërmend të kishte ndonjë lidhje me anën tregtare të Shopify, kompania kanadeze që ai bashkë-themeloi dhe që prej atëherë është bërë një kompani lider në tregtinë elektronike. Por më pas, siç shpjegoi ai në podcast-in e Tim Ferriss, rrethanat ndryshuan dhe ai e gjeti veten që kishte nevojë të shndërrohej në një drejtues, i aftë të rriste shpejt kompaninë e tij.

  Ai vendosi të gjente materiale për të lexuar, që do ti jepnin atij aftësitë për të cilat ai kishte nevojë. Procesi i kërkimit të materialeve i ofroi atij dy tituj librash. Lütke tregon se ato i mësuan atij aftësitë për të ndërtuar një biznes me vlerë prej miliarda dollarësh.

  1. Ndikimi nga Robert Cialdini

  Sipas Lütke, Ndikimi ishte libri më tërheqës që mund të imagjinoni, sepse në thelb ju mëson të gjitha mënyrat se si njerëzit mund të gabojnë dhe se si ato ndikohen nga të tjerët dhe gjërat e kota, dhe se pasi ti bëni gjërat për njerëzit, ju duhet ti shpjegoni ato.

  Një bestseller ndërkombëtar, kur u botua për herë të parë në 1984, Ndikimi mbetet një material themelor në shkencën e bindjes, kështu që Lütke nuk është mendja e vetme brilante që është ndihmuar nga Cialdini.

  1. Menaxhimi i nivelit të lartë të prodhimit nga Andrew Grove

  Sipas Lütke, një nga librat më të mirë ndonjëherë. Ky klasik nga ish-CEO i Intel, përshkruan menaxhimin nivelit të lartë të prodhimit si “një manual udhëzimi që zbërthen botën e biznesit në parimet e para të saj. Duke e shpjeguar ndërtimin e një biznesi si një ushtrim inxhinierik, libri i Grove e bëri gjithë sfidën shumë më pak të frikshme. Por, ai nuk është sipërmarrësi i vetëm brilant që ka përfituar nga ky libër. Mark Zuckerberg gjithashtu pretendon se “libri luajti një rol të madh në formimin e stilit tim të menaxhimit”.

  Nëse edhe ju frikësoheni nga aspektet më pak teknike të ndërtimit të një biznesi, mund të jetë me vlerë të lexoni këto libra. Kush e di? Ato madje mund t’ju ndihmojnë të krijoni një kompani miliarda dollarësh. /Kultplus/

  Lajmi Paraprak

  Rikthimi i komedisë së suksesshme

  Lajmi i rradhës

  Perandori i fundit në botën e postrevolucionit

  Lajme tjera

  Malli

  Lasgush Poradeci Syri i bukur që t’u mvrenjtSyri yt që më lëndonDo më lërë a vonë a shpejt,Do…
  Më tepër

  NËNAT

  Azem Shkreli Ato lahen në gazintonë e në lotët e tyre. Bëhen rojë muranete krojet e shtera të…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë