PARA ELEGJISË

  Azem Shkreli

  Një ditë do t’i marrësh në gji
  gjethet e rëna të stinëve të tua
  dhe do të kërkosh kot veten
  shtigjeve të harruara të një moshe
  e nuk do të kesh më as flokë ere,
  as shikim ylberi ta matësh fillin
  dhe fundin e mashtrimit tënd të shkurtër.
  Një ditë do t’i shpalosh vjetët tua
  si pajën e nuses së vdekur
  e do të numrosh fluturat e shkuara
  t’agsholeve t’prenduara
  e s’do të kesh më as zjarr në buzë,
  as lot në sy të qeshën ngrohtë,
  të qajsh rrejshëm dhe t’i mahnitësh
  djelmoshat.

  Një ditë do t’i hash buzët e tua,
  gjurmët e tua do t’i pështysh
  dhe secilin muzg do ta pagëzosh
  me nganjë pendim që dhemb
  e s’do të kesh me as sy deti,
  as hap t[ hedhur sorkadheje
  te shoh[sh si t’përqeshin gonxhet
  dhe te ikësh prej hijes sate.

  Ruaju, moj se vashat me të bukura
  i vret bukuria e vet.

  Lajmi Paraprak

  Personalitetet që ndryshuan botën në shekullin XX

  Lajmi i rradhës

  Zgjidhjet problemi i nxënësve shqiptarë të Velesit

  Lajme tjera

  ‘Kronikë në gur’

  Ismail Kadare Njëri nga romanet më të njohur të shkrimtarit shqiptar me famë botërore, Ismail Kadare, është pikërisht…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë