Përfundoi ITF SkupiFestival, “Andorra” me regji të Kushtrim Bekteshit zgjidhet shfaqja më e mirë e festivalit

  FNT Skupifestival mbylli edicionin e 16, i cili filloi nga datë 9 shtator dhe u mbyll mbrëmë (14 shator 2022). Jurinë e edicionit të 16-të të FNT Skupi Festival e përbënin Milena Selimi – Shqipëri, Senem Cehver – Turqi dhe Tea Begovska nga Maqedonia e Veriut, përcjell Nistori.

  Juria vendosi të ndajë këto vlerësime dhe çmime:

  Luran Ahmeti – Për mjeshtri aktoriale kolektive ansamblit nga teatri rajonal Novi Pazarit në kooproduksion me Puls Teatër Beograd, Serbi.

  Për kreativitetin aktorial në krijim e disa personasheve mbenda shfaqjes për aktorin Vasil Duevn nga Laboratori teatror Sfumato Sofje Bullgari.

  Shfaqja më e mirë e Festivalit – ”Andorra” nga autori Maks Frish dhe regji të Kushtrim Bekteshit nga Teatri “Bekim Fehmiu” – Prizren, Kosovë.

  Edicioni i 16 i Skupi Fetival solli këto shfaqje ”Martesa” nga teatri Aleksandër Moisiu të Durrësit, nga teatri Kabina nga Zagrebi Teslla- Përshtatja e Engjullit, Teatri regjional Novi Pazar dhe Teatri Puls- Beograd me shfaqjen Orteku, Laboratorin teatror “ Sfumato nga Sofja me shfaqjen “Personazhët e Vetmuar “, Teatri “Magnolia” nga Torino e Italisë me shfaqjen “Përrallë “, Teatrin “Bekim Fehmiu” – Prizren me shfaqjen “Andorra”. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Kompresa e ngrohtë dhe e ftohtë – Kur duhet të përdorni secilën kundër dhimbjeve

  Lajmi i rradhës

  Stinë e re, shportë e re produktesh

  Lajme tjera

  BISEDA ME NJË BOMBË

  Nina KossmanPërktheu: Fadil Bajraj Një bombë i tha i një qyteti:“Unë jam duke rënë.”Qyteti e pyeti:“Në anën e…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë