Përkthehet në gjuhën turke “Kronikë në gur” i Ismail Kadaresë

  Pas përkthimit të “Gjeneralit të Ushtrisë së vdekur” të shkrimtarit të madh Ismail Kadre tashmë në gjuhën turke vjen dhe libri “Kronikë në gur”.

  Ka qenë pedagogia e Universitetit të Edirnese, Ece Dillioğlu, ajo e cila ka sjellë në gjuhën turke dy librat e shkrimtarit të madh Ismail Kadare.

  “Libri i dytë i Ismail Kadarese që kam perkthyer. Ky libër është shumë i veçantë për mua sepse është libri i parë që më ka lidhur me letërsinë e Kadaresë. Jam shumë e lumtur që romanin “Kronika në gur” e kam përkthyer në turqisht”, thotë vetë Dillioglu në një postim në rrjetet sociale. /Kultplus/

  Lajmi Paraprak

  Antovski: MEPSO dhe ELEM janë të zhytura në borxhe për shkak të operacioneve jo -ekonomike

  Lajmi i rradhës

  Kina po e humb tregun në Evropë dhe prezencën në Ballkan

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë