PESHA E DHEMBJES

  Avni Dehari
  Deputet i Lëvizjes Vetëvendosje

  (Bijve të mi, që humbën jetën në rrethana të errëta: Arbënori më 2014 dhe Astriti më 2016)

  Atdheu dhe alfabeti
  Kurorë nderi vunë shkronjën A.
  Për hapat drejt agimeve të purpurta,
  A-ja brerore edhe në emrat Tuaj!

  E rëndë dhembja,
  Sa pesha e Alpeve Shqiptare,
  Sa dheu i gjakut tonë!

  I thellë hidhërimi,
  Sa thellësia e Adriatikut,
  E Jonit valëshumë,
  E oqeanit pa fund!

  Krahëhapur bujaria,
  Si fushat e gjera,
  Si rrafshnaltat e bjeshkëve,
  Si shqiponja jonë e shenjtë
  Në qiellin e paanë!

  Hijerëndë trimëria,
  Si pyjet e dendura!
  Si Moti i Madh
  Në oqeanin e kujtesës sonë!

  E lartë krenaria,
  Sa kreshtat e Sharrit,
  Sa kupa e qiellit mbi tonin Atdhe!

  Det i trazuar pikëllimi,
  Përplot valë ngushëlluese,
  Përplot valë freskie
  Cep më cep zemërdhembshurës sonë,
  Për Ju që hodhët hapin
  Me shkronjën e parë të ATDHEUT!

  Prishtinë, 11. 9. 2019

  Lajmi Paraprak

  Shqipëri – Ishujt Faroe / Sylvinho me disa ndryshime

  Lajmi i rradhës

  FESTË PA GOLA | Shqipëria përfundon ciklin kualifikues si lidere e grupit për Euro 2024

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë