Rebelët e Etiopisë pushtojnë qytetin që është në mbrojtje të Unesco-s

  Rebelët nga rajoni Tigray i Etiopisë kanë marrë kontrollin e qytetit të Lalibela, një vend nën mbrojtjen  trashëgimisë botërore të Unescos në rajonin fqinj Amhara.

  Lalibela, shtëpia e kishave të shekullit të 13 -të të gdhendur nga shkëmbi, është një vend i shenjtë për miliona të krishterë ortodoksë.

  Banorët kanë ikur për shkak të rebelëve, thonë zyrtarët vendas.

  Mijëra njerëz janë vrarë që kur shpërtheu lufta nëntorin e kaluar. Luftimet tani po përhapen në Amhara dhe Afar, një rajon tjetër në kufi me Tigray.

  Miliona njerëz janë zhvendosur gjithashtu.

  Si forcat rebele Tigray ashtu edhe ushtria etiopiane dhe aleatët e saj janë akuzuar për shkelje të të drejtave të njeriut dhe krime lufte.

  Lajmi Paraprak

  Radhë të gjata për pajisje me dokumente personale

  Lajmi i rradhës

  Në zgjedhjet e ardhshme lokale, për herë të parë do të votohet me shenjat e gishtave

  Lajme tjera

  I varfri

  Michael Hardt, Antonio Negri Në të gjitha periudhat historike, një subjekt shoqëror i përhershëm dhe kudogjendshëm i njëjti…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë