Sonte në Gostivar fillon Festivali i Teatrove “Othello”

  Sonte (12.09.2022) në ora 20:00 në Gostivar fillon edicioni i 6-të i festivalit “Othello”. Festivali do të hapet me shfaqen “Libraria e pafundësisë” me regji të Mustafa Kurt, autor i së cilës është Sabahattin Kudret Aksal. Shfaqja vjen nga Teatri shtetëror i Ankarasë – Turqi, njofton Nistori.

  Juria përbëhet nga tre anëtarë: Shengyl Ismaili, Vjollca Bekteshi Hamiti, Viktorija Stepanoska. Do të garojnë gjashtë teatro të vendeve të rajonit dhe ato ndërkombëtare. Hyrja do të jetë papagesë dhe nuk detyroheni të rezervoni bileta. “Othello” do të zgjatë nga 12 shtatori e deri më 17 shtator.

  Në vijim e keni programin e festivalit “Othello”:

  1. 12.09.2022 ora 20:00 “Libraria e pafundesise” autor: SABAHATTiN KUDRET AKSAL dhe regjisor: MUSTAFA KURT Teatri shtetëror i Ankaras – Turqi
  2. 13.09.2022 ora 20:00 “Të gjithë janë të çmëndur” autor dhe regjisor: Naun Shundi Tiranë – Shqipëri
  3. 14.09.2022 ora 20:00 “Pelikani” autor: August Strinberg, Regjisore Teodora Siljanoska, teatar Fabrika Skopje – Maqedonia e Veriut
  4. 15.09.2022 ora 20:00 “Shkatrrimi” autor: Nil Labjut regjisore Nadja Pançeva, SPAM Studio – Bulgari
  5. 16.09.2022 ora 20:00 “ Deni dhe Deti i Thellë i Kaltër” autor: John Patrick Shanley, regjisore: Ana Bateva Teatri Qytetit “ Bekim Fehmiu” Prizren – Kosovë
  6. 17.09.2022 ora 20:00 “Tri mendje ne Ankand”autor:Ferdinand Hysi dhe regjia: Afeida Boriçi Memeti.
  Lajmi Paraprak

  Jotova: Dëshirojmë garanci për të drejtat e bullgarëve të Maqedonisë

  Lajmi i rradhës

  Qyteti i Shkupit do të dorëzojë padi penale ndaj Zllatko Perinskit

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë